GüncelManşet

(Video) Mersin’de 1 Mayıs Coşkusu

Mersin: 1 Mayıs İşçi Bayramı Mersin’de binlerin katılımıyla, coşkuyla kutlandı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı kutlamalarda önemli mesajlar verildi. Etnik, dinsel ve siyasi oyunlara boyun eğmeyeceklerini dile getiren emekçiler, Taksim’deki işçilere yönelik şiddeti kınayarak, Taksim’dekilere destek mesajlarını iletti.

Mersin’de, 1 Mayıs İşçi Bayramı, Emek ve Demokrasi Platformu tarafından oluşturulan Tertip Komitesi’nin düzenlediği törenle kutlandı. Sabah saatlerinde Tren Garı önünde toplanan yaklaşık 6 bin kişi, kortej halinde İstiklal Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüş sırasında sık sık “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Nükleere inat yaşasın hayat” şeklinde sloganlar atıldı. Polisin yoğun “güvenlik” önlemleri aldığı yürüyüş güzergâhında yollar trafiğe kısmen kapatıldı.

 

Partizan da kutlamada yerini aldı

Biz de Partizan olarak “And olsun ki adını, şan olsun ki andını yaşatacağız, Bila son û ehd be em dê nav û şanê de bidin jiyandın!” sloganının yer aldığı pankartımızla alandaki yerimizi aldık.

Yürüyüş başlamadan hemen önce kitlenin içinden çekim yapmak isteyen polise müdahale eden SDP kortejiyle polis arasında yaşanan kısa tartışmadan sonra hep birlikte “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil polis defol, bu sokaklar bizim” sloganlarımızı haykırdık.

Yürüyüş boyunca sık sık “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Beşler yaşıyor kavga sürüyor”, “Parasız bilimsel anadilde eğitim”, “Her yer Suriye her yer direniş”, “Her yer Taksim her yer direniş” şeklinde sloganlar attık.

İşçilerin ve gençlerin yoğun olarak katıldığı 1 Mayıs kutlamasında zaman zaman davul zurna eşliğinde halaylar çekildi.

 

“Mücadele ve dayanışma için alanlara çıktık”

Coşkulu heyecanın olduğu 1 Mayıs mitingi saygı duruşunun ardından başladı. Miting Tertip Komitesi adına Türk-İş İl Temsilcisi İrfan Gültekin bir konuşma yaptı.

Gültekin, “Bugün bütün dünyada işçiler emekçiler meydanlarda. Bizler de taşeronlaştıramaya, kuralsız, güvencesiz ve esnek çalıştırmaya karşı, iş cinayetlerine karşı, kadınlara yönelen şiddete karşı alanlara çıktık. İşsizlik ve yoksulluğa karşı birlik, mücadele ve dayanışma için alanlara çıktık. Nefes alabileceğimiz bir dünya için, havamız, suyumuz ve toprağımız için, insanca yaşayabileceğimiz bir dünya için sesimizi yükseltiyoruz” diye konuştu.

Ortadoğu’da devam eden savaş sürecine değinen Gültekin, emperyalistlerin petrol kuyuları için sürdürdüğü etnik, dinsel her türlü oyunun sona ermesini istedi.

 

“İş güvencemizi elimizden alamayacaksınız”

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Remzi Çiftçi ise AKP’nin Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen işçilere uyguladığı şiddeti kınadıklarını, kimsenin Taksim direnişini kırmaya gücünün yetmeyeceğini söyledi.

Çiftçi, kamudaki talana karşı genel greve gideceklerini de belirterek, “Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Yanlış uygulamalardan, kamuda talandan vazgeçin. Kamu emekçilerin iş güvencesini ellerinden alamayacaksınız” dedi.

Miting, Selda Bağcan’ın konserinin ardından sona erdi.

 

[widgetkit id=61]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=B2Z_xPLr7x0{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu