Emek

Mersin’de 530 cam sanayi işçisi grevde

Mersin’de Soda Sanayi ve Kromsan Fabrikaları’nda çalışan 530 işçi, Ocak ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinden bir sonuç çıkmayınca bugün (18 Mayıs) greve çıktı.

Şişecam fabrikası ile Petrol-İş Sendikası arasında Ocak ayında başlayan ve Soda Sanayi ile Kromsan’da çalışan 530 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine fabrikada bugün grev başladı.

Üretimin tamamen durduğu her iki fabrikaya grev pankartları asıldı. Grevin başlamasının ardından bir konuşma yapan Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın 5 aydır süren görüşmelerde sosyal haklarda uzlaşma sağlandığını ancak ücret zammı, gece vardiyası ücretleri ve işe ilk giriş ücreti üzerinde anlaşmazlık yaşandığını söyledi.

Öztaşkın “Burası bir kimya fabrikası. Eğer kimyasal maddeler doğru yöntemlerle üretilmezse, tedbir alınmazsa, burada çalışanlar hem kendi hayatlarını, hem başkalarının hayatlarını zehirlerler” diyen Öztaşkın şöyle konuştu: “İşe yeni giren arkadaşlarımız asgari ücretin biraz üzerinde ücretlerle çalışıyorlar. Eğer bu eğitimli, kalifiye, her türlü hastalık riskini göze alan arkadaşlarımıza bin 500 lira layık görülüyorsa, bizim de grev yapmaktan başka çaremiz yok” dedi.

Eylem sırasında sık sık “Yaşasın işçilerin birliği”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” şeklinde slogan atan işçiler, daha sonra davul zurna eşliğinde halaylar çekerek greve başladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu