Güncel

Mersin’de Newroz kutlamaları

Mersin: Bu yıl Newroz kutlamaları yurtsever halkın yoğunlukta bulunduğu mahallelerde kutlandı.

BDP tarafından 20 Mart tarihine bir miting çağrısında bulunuldu. Ancak mitinge daha önce izin veren Mersin Valiliği tarafından Tırmıl Sanayi Sitesi’nde yapılacak olan miting; İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in açıklamasından sonra yasaklandı.

Devletin tüm yasaklamalarına ve baskılarına rağmen yurtsever halk, kararlılığını göstererek kutlamaların yapılacağı alanın yakınlarında toplandı. Halkın bu kararlılığına tahammül edemeyen kolluk kuvveti ise kitle üzerine yoğun gaz bombaları ve TOMA’larla saldırdı.

Ardından kitle Yenipazar Mahallesi’nde biraraya gelerek kolluk kuvvetine karşı direnişe geçti. Sabah 10.00’dan akşam saatlerine kadar süren çatışmaya Partizan olarak biz de katıldık.

Yine aynı mahallede bulunan BDP Akdeniz İlçe Örgütü önünde biraraya gelen kitle farklı bir koldan miting alanına doğru yürümek istedi. Ancak polisin barikatına ve tazyikli suyu ile gerçekleştirdiği saldırıya maruz kaldı.

Kolluk kuvveti tarafından yapılan bu saldırıda Mersin BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz İlçe Başkanı Fazıl Türk ve çok sayıda kişi darp edildi. 20 Mart’ta çıkan çatışmalarda çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

Bunların yanı sıra Demirtaş, Çay, Çilek, Özgürlük Mahalleleri gibi Kürt halkının yaşadığı mahallelerde bir hafta boyunca zaman zaman çatışmalar yaşandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu