Manşet

Mersin’de on binler Leyla’yı bağrına bastı!(video)

H.Merkezi: Paris’te katledilen üç yurtsever kadından Leyla Şaylemez Mersin’de onbinlerce insanının katıldığı görkemli bir törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Uzun bir araç konvoyu ile Adana’dan Mersin’e getirilen Şaylemez’in cenazesi Toroslar ilçesine bağlı Mevlana Mahallesi’nde bulunan Nur Camisi’ne getirildi.

Bi milyonan kurd di riya we de dimeşin“, “Ya Önderlikle özgür yaşam ya da hiç” ve “Sözümüzdür anılarına bağlı kalacağız” pankartlarının açıldığı törende “Em komkujiyê şermezar dikin” yazılı dövizlerde açıldı.

Biji Serok Apo“, “Bê Serok jiyan nabe“, “Şehid namirin” ve “Ey şehid riya te riya me ye”  sloganlarını haykıran onbinlerce insan, cenazeyi alıp adeta bir insan seline dönüşerek 5 kilometre uzaklıktaki Güneykent Mezarlığına doğru yürüyüşe geçti.

Şaylemez’in tabutu PKK bayrağı ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının olduğu flamalara sarıldı.

Polisin kitleye hiç yaklaşmadığı cenazede, gün boyunca polis helikopterleri kitle üzerinde uçuş yaptı. Cenazeye BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile BDP milletvekilleri katıldı.

Devrimci, ilerici kurumlarında katıldığı cenaze töreninde konuşan Ertuğrul Kürkçü, “Size söz veriyoruz. Sizin özgürlüğünüzü sağlamaya ant içiyoruz. Leylalara söz veriyoruz. Tüm şehitlere söz veriyoruz. Kürt halkı; başınız sağ olsun, Türkiye halkları; başınız sağ olsun. Barış daimi olsun” dedi.

mersin üç yurtsever kadın 7Leyla Şaylemez’in babası Cumali Şaylemez de, alanda bulunan kadınlardan katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi için zılgıt çekmesini istedi.

Başbakan Erdoğan’a seslenen Şaylemez, “Tayip Erdoğan ikide bir diyor ki; ‘Biz terörü bitireceğiz’ 8 çocuğum ve 7 torunum var. Bugüne kadar hiç savaş istemedik. Leyla da kimseye silah sıkmadı. Fakat barışın sesini duymak istemediler. Bak barışın sesini duymazsan o zaman her 14 çocuğum da silaha sarılacak. İki de bir diyorlar ki biz gözyaşı istemiyoruz. Sanki Kürtler gözyaşı mı istiyor?

Evde eşimle birlikte iken bir asker ölünce de üzülüyoruz. Ancak bir anne ve baba bilir o çocuğu büyütmenin ne kadar zor olduğunu. Buradan basına da seslenmek istiyorum; lütfen sözlerimi çarpıtmayın. Kürtler hiçbir zaman terörist değildi. Kürtler hiçbir zaman terörizm yapmadı. Eğer Leyla teröristse bende teröristim. Eğer kendi kimliğini Kürt kimliğini istediği için terörist ise biz de teröristiz. Ben de teröristim” sözleriyle Erdoğan’a yönelik tepkisini dile getirdi.

Törende konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise  “Biz asla ve asla hiçbir zaman kan dökülsün istemedik. Bütün çabamız diyalogla müzakere ile sorunun çözümü için oldu. Ancak her şeye rağmen yaşanan tüm acılara rağmen 40 bin insanın kaybedilmiş olmasına, 30 yıldır her gün her dakika anaların mersin üç yurtsever kadın 6ağlıyor olmasına rağmen elimizde bir fırsat var dedik. Bizim bu şehitlerimiz Paris katliamı, bir kez daha çözüme vesile olsun istedik.

Çünkü Leyla arkadaşımız, Sakine arkadaşımız, Fidan arkadaşım da özledikleri demokratik çözümü, özgürlüğü barışı getirmek için mücadele ediyorlardı. Bizim onlara bütün değer ailelerimize bütün halkımıza sözümüzdür” dedi.

Konuşmaların ardından Şaylemez’in cenazesi kadınlar tarafından omuzlanarak mezarlığa götürüldü.

Şehit namırın” sloganları eşliğinde toprağa verilen Şaylemez’in mezarına sarı kırmızı ve yeşil renkli tülbent konuldu.

Tören boyunca şehid gerilla Delila’nın ezgileri çalındı, yol boyunca yeni katılımlarla kitle on binlere ulaştı.

 

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=rjLaAO97XYY{/youtube} 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu