Emek

Metal işçileri eylem alanlarında

Kartal: Disk’e bağlı birleşik Metal-İş pek çok ilde başlattığı eylem programı kapsamında bugün Kartal’de eylemdeydi.

Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünde bir araya gelen yüzlerce Birleşik Metal-iş üyesi işçi MESS’in dayatmacı, Türk-İş’in uzlaşmacı tavrını protesto etti.

“MESS dayatmalarına hayır” pankartı arkasında toplanan direnişçi Bosch işçileri, ABB Kartal, ISUZU, Mert Çalışkan, Aygün işçileri imzalı pankartlarıyla katıldı.

Kolej önünden kartal Meydanı’na doğru yürüyen işçiler sık sık “Mess Mess şaşırma sabrımızı taşırma”, “yaşasın onurlu mücadelemiz”, “karolsun sarı sendikacılık” vb sloganları haykırdılar.

Çeşitli fabrikalardan eyleme katılan yüzlerce işçinin oldukça coşkulu olmaları eyleme miting havası verdi.

“MESS’in dayatmalarını kabul etmeyeceğiz!”

Türküler, sloganlar eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş meydanda son buldu. Burada Birleşik Metal-İş 1 No’lu Şube Başkanı Kemal Coşkun kısa bir giriş konuşması yaptı.

Ardında Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, Mess’le yaşanan sürece değinerek Mess’in dayatmacı tavrına karşı alanlarda oldukları belirtti. Serdaroğlu, “MESS ve işbirlikçi sendika grev kararı alınmadan sözleşmeyi bitirmek niyetindeler. Bayramdan önce imzalayıp kaçma geleneklerine uygun olarak yine bir bayram öncesi buldular; 23 Nisan” şeklindeki sözleriyle Türk Metal-İş’in tavrını protesto ettiklerini ve verilen zam ücretin dalga geçmek anlamına geldiğini, ağır koşullarda çalışan Metal işçilerinin bu ücreti kabul etmedikleri vurguladı.

1 Mayıs alanı işçilerindir!

Serdaroğlu ayrıca 1 Mayıs alanın işçilerin elinden alınmak istendiğini ancak işçileri canıyla dişiyle, gaz bombası, cop yiyerek kazandığı o alanın işçilerden kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirtti.mess e hayır

Metal işçilerinin önlerine koydukları mücadelede kurtuluşlarının kendi elleriyle kuracaklarını ve bunun için büyük bir birlikte hareket etmelerinin önemli olduğunun altını çizen Serdaroğlu dayanışma çağrısı yaptı.

Eyleme pek çok devrimci, ileri kurum dakatılarak destek verdi.

Eylem işçilerin meydanda çektikleri halaylarla son buldu.

Metal işçilerinin yarin ki eylem alanı Gebze olacak.

 

[widgetkit id=28]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu