Güncel

Metin Göktepe katledilişinin 20. yılında anıldı

H. Merkezi: Polisler tarafından işkenceyle  katledilen Metin Göktepe, ölümünün 20. yılında mezarı başında karanfillerle anıldı.

20 yıl önce gittiği bir haberde polisler tarafından gözaltına alınarak işkenceyle katledilen gazeteci Metin Göktepe mezarı başında anıldı.

Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığı’ndaki anmaya annesi Fadime Göktepe, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, meslektaşkarı, sendika temsilcileri ve çok sayıda devrimci, demokrat insan katıldı.

Anmada “Metin’in katili çete devleti”, “Metin Göktepe gazeteciliği sürüyor”, “Özgür basın susmadı, susmayacak” yazılı dövizler açılırken Metin Göktepe’nin fotoğrafları da taşıdı.

İlerlemiş yaşına ve hasta olmasına rağmen 20 yıldır olduğu gibi yine oğlunun yanında olan Fadime Göktepe bir konuşma yaptı.

Göktepe, “Hoşgeldiniz. Sizlere çok teşekkür ederim. Beni hiç yalnız bırakmadınız. Metin’i kaybedeli 20 yıl oluyor. 20 yıldır benimle birliktesiniz. Metin’in katilleri nerede, Uğur Mumcu’nun katilleri nerede? Onlar neden çıkmıyor” dedi.

Bölgede yaşanan sivil katliamlara ve halkın yaşadığı zulme de değinen Fadime Göktepe “Katilleri kaçırıyorlar, mazlum insanları da ya içeri koyuyorlar ya da öldürüyorlar” dedi.

Daha sonra söz alan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat konuşmasında, Metin Göktepe’nin basın özgürlüğü bakımından bir mücadele alanı yarattığını ve gazetecilerin Göktepe haberciliğinin takipçisi olduğunu belirtti.

Anmada EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da söz aldı. Gürkan, “Savaşın gazeteciliğine karşı barışın gazeteciliğini, egemenin gazeteciliğine karşı ezilenin yanında saf tutan gazeteciliğe şahitlik ediyoruz. Yarına dair umudumuzu koruyan da budur. Düşünce ve ifade özgürlüğü ortak mücadele ve ortak irademizle gelecek” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Metin Göktepe’nin mezarlığına karanfil bırakılmasıyla anma sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu