Emek

Mevsimlik tarım işçileri 1 Mayıs’ta alanlarda!

H.Merkezi: Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Urfa’da yaptığı Mezopotamya Mevsimlik Tarım İşçileri Kurultayı’da işçiler en fazla sömürüye ve baskıya maruz kalan kesim olarak 1 Mayıs’ta kendi taleplerini kendi pankartlarıyla alanlarda olma kararı aldıklarını belirtti.

DTK’nın 6-7 Nisan’da Urfa Viranşehir’de gerçekleştirdi kurultay’da işçiler, kurultay sonucunda kölelik koşullarına teslim olmayacakları dile getirerek 1 Mayıs’ta mücadele stardı verdiklerini açıkladı.

1 Mayıs’a ilişkin basın toplantısı düzenleyen tarım işçileri adına Mevsimlik Tarım İşçileri Örgütlenme Girişimi üyesi Mehmet Sincar, önemli bir süreçten geçtiklerini ve ülkenin demokratikleşmesinin önemli olduğunu söyledi.

Sincar “Biz Mezopotamya mevsimlik tarım işçileri, ulaşımdan, barınmaya, çalışma koşullarından, ücretlere, sosyal dışlanmışlıklarından, ırkçı faşist saldırılara kadar her türlü olumsuzluğu yaşamaya mahkûm edilirken, kadın ve çocuk emekçiler ise bunların kat be kat fazlasını yaşamak zorunda kalmaktadırlar” dedi.

Sincar diğer kesimlerle birlikte “NEWROZ ruhuyla kendi pankartlarımızla, taleplerimizle 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız” diyerek, 1 Mayıs’ta tarım işçilerinin daha fazla örgütlenme ve mücadele etmeye çağrı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu