GüncelManşet

Mikrop değil ama taşeron öldürür!

H. Merkezi: Taşeron çalıştırma sistemi, işçilere ölüm getirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl, çalıştığı Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerekli oryantasyon eğitimi almamış olmasına rağmen zorla lağım temizlettirilen ve bu nedenle mikrop kaparak hastalanan taşeron sağlık işçisi Zafer Açıkgözoğlu, bir senedir bu hastalıkla mücadele ediyordu. Ancak Açıkgözoğlu, dün hastalığa yenik düşerek yaşamını yitirdi. 

Açıkgözoğlu’nün hayatını kaybetmesinin ardından esnek ve güvencesizliği, esas çalışma biçimi haline getiren taşeron çalışma sisteminin “işçi-emekçinin sağlığına zararlı olduğu” bir kez daha acı bir şekilde kanıtlanmış oldu!

Açıkgözoğlu’nu aslında mikrop değil, milyonlarca insanı yoksulluğa ve güvencesizliğe iterken, patronları ve onu koruyan devlet kurumlarını zengin eden taşeron öldürdü!

 

“Bu utanç bize yeter!”

Açıkgözoğlu’nun ölümünün ardından birçok emek kurumu taşerona dikkat çeken açıklamalar yaptı. Bunlardan biri de bugün Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi önünde İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi tarafından gerçekleştirilen basın açıklaması oldu.

Çeşitli konuşmaların ardından söz alan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ozan Toraman, “Ama burada bile sağlık, yaşamı korumak, geliştirmek iken, kendi çalışanımızın sağlığını koruyamadık. Bu utanç bu ülkeye yeterken bizim ülkemizin yöneticileri, Başbakanı şimdi Cumhurbaşkanı, Sağlık Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başarı öyküleri anlatıyor. ‘Hastanelerimiz ne kadar karlıymış, sağlıkta dönüşü ne kadar iyiymiş.’ Bizim yaşadığımız gerçeklik budur. Zafer arkadaşımız ölmüştür. Bu ülke kendi işçilerine karşı savaşta mıdır ki bu ülke de bir yıl içerisinde binin üzerinde insan canını vermiştir” diye konuştu.

Direnişteki BEDAŞ işçilerinin de katıldığı eylemde işçiler kazanacakları zaferi Zafer Açıkgözoğlu’na armağan edeceklerini ifade ettiler. kitle adına açıklama yapan Taşeron işçileri Derneği (Taş-İş-Der) Başkan Yardımcısı Güneş Cengiz, hastane yönetiminden can güvenliklerinin alınmasını istedi. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmasını isteyen Güneş, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için yaşamını yitiren Zafer Açıkgözoğlu’nun isminin hastanede bulunan bir amfiye verilmesini istedi.

 

HDP’den Açıkgözoğlu için Meclis’e önerge

HDP Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan da taşeron sağlık işçisi Zafer Açıkgözoğlu’nun ölümünün üzerine mecliste Sağlık Bakanlı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması üzerine soru önergesi vererek konuyu meclis gündemine taşıdı. Önergede Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu sorular yer aldı:

1) Bakanlığınızca Zafer Açıkgözoğlu’nun yaşamış olduğu bu olayla ilgili 2013 yılında bir inceleme var mıdır?  Başlatılmış bir inceleme yok ise gerekçesi nedir? Başlatılmış bir inceleme var ise bugün itibariyle hangi aşamadadır?

2) Zafer Açıkgözoğlu başta olmak üzere hastane çalışanlarının ve taşeron temizlik işçilerinin İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi personelinin yapması gereken bir işlemi yapmalarının gerekçesi nedir?  Çapa Tıp Fakültesi yetkilileri, kanalizasyon atıklarının hastanenin Çocuk Beslenme Polikliniği ve Mikrobiyoloji Laboratuvarını basması sonucu İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin bilgilendirip konuyla ilgili teknik bir ekip talebinde bulunmuş mudur? Bulunmamış ise gerekçesi nedir?

3) Bakanlığınız kurumlarında çalışan personel ve taşeron işçiler için iş güvenliğinin sağlanması ve oluşabilecek risklerin en aza indirilmesi amacıyla oryantasyon eğitimi verilmekte midir? Verilmekte ise İstanbul’da bulunan bakanlığınız sağlık kurumlarında bu eğitim kaç yıldır verilmektedir?

4) Son 12 yıl içerisinde bakanlık hastanelerinde çalışmakta iken çeşitli hastalıklara yakalanarak yaşamını yitiren personel veyahut taşeron firma çalışanı var mıdır? Var ise yaşamını yitiren bu kişilere konulan hastalık teşhisi nedir?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu