GüncelKadın

Milas’taki cinsel saldırı davasında, üç kişi için yakalama kararı

Muğla-Milas’ta Sibel Y’ye cinsel saldırıda bulunan Mutlu Erbey'in ilk duruşması görüldü. Erbey'in tutukluluğuna devam kararı verilirken tutuksuz yargılanan üç kişi için de yakalama kararı çıkartıldı.

Muğla’nın Milas ilçesinde özel bir şirket adına sahte iş görüşmesi düzenleyerek Sibel Y’ye cinsel saldırıda bulunan Mutlu Erbey’in ilk duruşması Bodrum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, seks işçiliğine zorlanan Sibel Y. ile avukatı Eren Keskin katılırken, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ve Mor Dayanışma ortaklığıyla çeşitli kurum temsilcisi kadınlar ve Sibel Y’nin yakınları pandemi nedeniyle duruşma salonuna alınmadıkları için adliye kapısında beklediler. Muğla Barosu Kadın Hakları Komisyonu avukatlarının davaya müdahil olma talebi de mahkeme tarafından kabul edilmedi.

Mutlu Erbey duruşmaya SEGBİS ile bağlandı. Suçlamaları kabul etmeyerek tahliyesini isteyen Erbey’in avukatı, Sibel Y.’nin akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair rapor alınmasını istese de bu talebi mahkeme tarafından reddedildi. Verilen kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Erbey’in tutukluluk halinin devamına, diğer üç tutuksuz sanık Ali L., Pınar G., ve Ayşe G. hakkında yakalama emrine karar verdi. Duruşma 22 Haziran tarihine ertelendi.

“Sibel tek başına mücadele verdi”

Duruşma sonrasında basına açıklama yapan Av. Eren Keskin davanın hak odaklı geçtiğini belirterek, “Elbette Sibel yaşadıklarını anlatırken çok heyecanlandı ve ağladı. Çok zor şeyler yaşamıştı. Kendi mücadelesi ile kendisine bunları yaşatanları mahkemeye çıkardı. Maalesef bu toplum da cinsel saldırıya maruz kalan bir kadını suçluyor. Sibel tek başına bunu yıktı. Tek başına delilleri topladı, mücadele etti. Yalnız bırakıldı. O tek başına bir mücadele verdi. Bu çok önemli. Bu kadar delile rağmen bu adamın 11 ay tutuklanmamış olması akıl almaz bir durumdu. Birçok davada böyle oluyor. Sonunda Sibel’in adli tıp raporu geldikten sonra dava açılabildi ve sanık tutuklandı.

“En büyük alkışı babama istiyorum”

Sibel Y. ise dayanışma için herkese teşekkür ederek, “Burada tebrik edilmesi gereken kişilerden en önemlisi babam. Babamın bize verdiği terbiye ve öğrettiği prensipler bizim için çok değerli. Babam beni bu davada hiç yalnız bırakmadı. Karakolda, adliyede, hastanede hep yanımda durdu. Bir kez bile beni sorgulamadı. O yüzden en büyük alkışı babama istiyorum” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu