GüncelManşet

Militanlardan Kaypakkaya ve Soma eylemlerine ilişkin açıklama

 

H. Merkezi: Elimize e-posta yoluyla ulaşan bir habere göre Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist (TKP/ML) Türkiye İşçi-Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO)’ya bağlı militanlar, İstanbul’da bazı semtlerde yaptıkları eylemlerle 41. Ölümsüzlük yıldönümünde komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı andılar.

Güncelliğinden kaynaklı yayınladığımız açıklamaya göre Soma’da katledilen maden işçilerini de anan militanlar, “Soma’nın hesabını soracağız” dediler. Açıklamanın tamamı şöyle:

TKP/ML TİKKO militanlarından eylemler

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı andığımız günlerde Soma maden ocağında yaşanan katliam öfkemizi büyütmüş, faşizmin baskı, sömürü ve katliam çarkında can verenler, mücadele azmimizi daha da kamçılamıştır.

Partimiz, devrimden çıkarı bulunan halk kitlelerini derinden sarsan, öfkesini ve tepkisini sokağa taşıyan işçi ve emekçilerin yanında, barikat başlarında yerini almış, “Yasta değil, isyandayız” şiarını yükseltmiştir. Partimize bağlı militanlar, Kaypakkaya ve Soma gündemli bir dizi eylem ve sokak çatışmasının örgütleyicisi olarak öfkesini düşmana yöneltmiş, halkımızı sahiplenmeye ve örgütlenmeye çağırmıştır.

Eylemimizin ilk adresi Gazi Mahallesi olmuştur. “41. Yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür! TKP/ML-TİKKO” imzalı bomba süsü verilmiş pankart, İsmetpaşa Caddesi üzerine asılmış, düşmanın bomba imha ekipleri tarafından fünye ile patlatılarak indirebilmiştir.

Maden ocaklarının Soma’daki işçilere mezar haline getirilmesine duyulan öfke, sokağa taşmış, militanlarımız “Soma’nın hesabını soracağız! TKP/ML TİKKO” imzalı pankart açarak kitle eylemlerinde düşmanın yönelimine silahla karşılık vermiştir. Barikatlar tutulmuş, düşmanın ilerleyişi uzun süre engellenmiş, bir TOMA kullanılamaz hale getirilmiştir.

Eylemlerimizin ikinci adresi Maltepe Gülsuyu Mahallesi olmuştur. Komünist önderi anma amacıyla mahallede eşzamanlı olarak Emek Caddesi ve Mustafa Bakkal’a bomba süsü verilmiş pankartlar asılmıştır. “Katledilişinin 41. Yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür! TKP/ML-TİKKO” imzalı pankartlar önder yoldaşın katledildiği 17 Mayıs’ı 18 Mayıs’a bağlayan gecede asılmış, düşmanın eşzamanlı olarak bomba imha uzmanlarının fünyeyle patlatması sonucu indirilebilmiştir.

Eylemimizin bir diğer adresi Sarıgazi olmuştur. Kaypakkaya’nın anılması kapsamında devrimci, demokrat kurumların düzenlediği yürüyüş kolunda “Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür! TKP/ML-TİKKO” imzalı pankart açarak kitleyi silahlı şekilde selamlayan militanlarımız, eylemde pankartı cadde üzerine asarak, kayıp vermeden çekilmişlerdir. Yine Soma’da yaşanan katliamın protesto edilmesi ve hesap sorulması amaçlı düzenlenen eylemlerde militanlarımız teçhizatlı şekilde yer almış, 17 Aralık operasyonunda yolsuzluğun ve talanın adresi haline gelen Halkbank Sarıgazi Şubesi etkili şekilde vurulmuştur.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu