GüncelManşet

MKP/HKO Gerillası Mahir Özgül ve Sevda Serinyel ölümsüzlüğe uğurlandı

H.Merkezi: 1 Ağustos günü Türk deveti ile MKP/HKO gerillaları arasında gün boyu süren şiddetli çatışmada 3 gerilla ölümsüzleşmişti. Türk devletinin yıl boyunca bölgede sürdürdüğü katliam ve siyasi operasyonlar devam ederken bu saldırı ve provakasyon girişimleri eşliğinde Dersim halkı 2 halk savaşçısını bağrına bastı.

 

Mahir Özgül (Doktor) kavga sloganlarında yaşayacak

2 yoldaşı ile birlikte ölümsüzleşen Mahir Özgül’ün(Doktor) cenazesi bugün Dersim Merkez’e bağlı Sütlüce köyünde defnedildi.

Defin öncesi Merkez Cemevinde bir araya gelen Özgül’ün ailesi ve yoldaşları alkış ve sloganlarla cenazeyi teslim aldı. Sütlüce köyüne defnedilmek üzere yola çıkan cenaze konvoyu bölgede konuşlanan askerler tarafından durdurularak taciz edildi ve kimlik kontrolü yapıldı.

Kitleyi korkutmak isteyen asker ve polislerce abluka altına alınan cenaze konvoyu içerisindeki insanlarında görüntüleri alındı. Ancak kitle Mahir özgülü kavga sloganları ile sahiplenerek cenazeye katılım gösterdi.

Sütlüce köyü mezarlığında toplanan kitle, “Mahir Yoldaş yaşıyor, MKP savaşıyor”, “Gerillalar ölmez, yaşasın Sosyalist Halk Savaşı”, “Yaşasın Partimiz Maoist Komünist Partisi”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganları attı.

Saygı duruşuna geçen kitle ardından “Kızıl Anka” marşını okudu.

HDP Milletvekili Erdal Ataş’ın da katıldığı cenaze töreninde konuşmalar yapıldı. HKO gerillası Mahir Özgül türküler ve sloganlarla sonsuzluğa uğurlandı.

20622235 600978580290148 5612028770491189263 n

Bingöl halkı Serinyeli ölümsüzlüğe uğurladı

Şehit düşen MKP/HKO gerillası Sevda Serinyel (Mercan)’in cenazesi Bingöl’ün Kiğı ilçesinde ailesi ve yoldaşları tarafından sonsuzluğa uğurlandı.

Bingöl Merkez’den alınarak Kiğı ilçesi Şirnan köyüne getirilen Serinyel’in naaşı evinden mezarlığa kadar sloganlarla omuzlarda taşındı.

Cenaze sırasında kitle sık sık, “Şehid namırın”, “Mercan Yoldaş ölümsüzdür”, “Yaşasın Partimiz Maoist Komünist Partisi”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları attı.

Cenaze öncesi Bingöl Merkez’den Şirnan köyüne kadar jandarma ve polis ablukası oluşturuldu. Cenaze sırasında ve sonrasında da köydeki asker ablukasının devam ettiği öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu