Manşet

(foto galeri-video) MLKP’li Serkan Tosun son yolculuğuna uğurlandı

İstanbul: Rojava Serekaniye’de çıkan çatışmada yaşamını yitiren MLKP militanı Serkan Tosun Gazi Mahallesi’nde binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Tosun’un cenazesi dün gece saat 2’de Gazi Mahallesi Cemevi’ne geldi. Burada sabaha kadar yoldaşları ve ailesi nöbet tuttu. Saat 13.00’da Cemevi’nde tören yapıldı, törende Serkan tosunun kızıl bayrağa sarılı tabutunun üstüne MLKP ve YPG bayrakları konuldu. Burada kitle bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve cenaze namazı kılındı. Ardından bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Serkan yoldaş Rojava devrimini güçlendirmek ve büyütmek için YPG saflarına katıldı, Serkan yoldaş Rojava halkın katledilmesine karşı bir duruş sergilemiştir. Serkan yoldaş Rojava devrimini büyütürken El- Nusra çeteleri ile çıkan bir çatışmada şehit düştü.”

Yapılan cenaze töreninin ardından Serkan Tosun’un cenazesi evine götürüldü. Evde helallik alındıktan sonra Eski Karakol durağından Gazi Mahallesi Mezarlığına bir yürüyüş gerçekleşti. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte sık sık “Biji PKK Yaşasın MLKP”, “Serkan Tosun ölümsüzdür.”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Biji berxwedana Rojava”, “Serkan yoldaş ölümsüzdür”, “Şehit namırın” sloganları atıldı. Yürüyüşe BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’de katıldı. Gazi Cemevinin oraya gelindiğinde MLKP militanları çıkarak cenazeyi devraldı, militanlar “Rojava Devriminin Savaşçısı Serkan Tosun Yoldaş Ölümsüzdür” yazılı MLKP imzalı pankartın arkasında kortej halinde cenazeyi mezarlığa kadar götürdü. Mezarlıkta MLKP militanları bir açıklama yaptı. Militanlar yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Serkan yoldaş komünist bir partinin militanı olarak Rojava’ya gitti ve orada şehit düştü. Serkan yoldaş her zaman partinin ve devrimin ihtiyaçları doğrultusunda mücadele etti. Rojava’da silahı ile Kürt halkının yanında mücadele etti. O bize yürüyeceğimiz yolu gösteriyor. Bizim de Serkan yoldaşımızın yolunu tutarak Rojava halkının yanında silah tutmamız gerekir” dedi. Açıklamanın ardından cenaze defnedildi defin işleminin ardından devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşun ardından ESP PM üyesi Erkan Salduz yaptığı açıklamada “Serkan yoldaş onurlu bir yaşam seçti ve bu uğurda şehit düştü. Serkan yoldaş ömrünü devrim ve sosyalizm mücadelesine adamış enternasyonalist bir militandı, bu bilinçle Rojava’ya gitmiş ve Serakaniye de Rojava devrimini büyütmek için savaşırken şehit düştü. Bizler onun yoldaşları olarak onun davasını zaferle taçlandırıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi. Açıklamanın ardından ÖTSP ve BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül birer açıklama yaptı. Açıklamaların ardından anma sloganlarla sona erdi.  Anmanın ardından cem evinde yemek verildi.

Yürüyüşe ESP, Partizan, BDP MYK üyeleri, Milletvekili Sebahat Tuncel, DHF, SDP, HDK, YAKAY-DER, ÖDAD, TUAD, DİYA-DER ve PDD katıldı.

 

[widgetkit id=326]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=UGxbk49Fyeg&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu