Manşet

Mısır’da halk yasağa uymadı(video)

H.Merkezi: Mısır’da devlet başkanı Muhammed Mursi’nin bazı vilayetlerde ilan ettiği sokağa çıkma yasağına rağmen dün ve gece saatlerinde binlerce kişi sokkataydı. Kahire ise  sokağa çıkma yasağı ilan edilen merkezler arasında bulunmuyor. Bakanlar kurulu dün ordu birliklerinin aralarında parlamentonun da bulunduğu merkezlerin de korunması dahil olmak üzere “asayiş” operasyonlarına katılabilmesini öngören yasa tasarısını kabul etti; yasa daha sonra meclisin üst kanadı olan Şura’da da kabul edildi. Sokağa çıkma yasağına rağmen Port Said, İsmaliye ve Süveyş’te düzenlenen gösteriler öncesinde, perşembe gününden itibaren yaşanan olaylarda onlarca kişinin hayatını kaybetmesini izliyor.

Muhammed Mursi pazar günü siyasi parti liderlerini görüşmeye çağırmış; toplantıya sadece İslamcı müttefikleri katılmıştı.

Eylemler arttı

Port Said futbol takımıyla Kahire’nin El Masri takımının geçen sene yaptığı maçlarda çıkan ve 71 El Masri taraftarlarının polisin “kasıtlı olarak” müdahale etmediği iddiaları arasında Port Said taraftarlarının başını çektiği olaylarda hayatını kaybetmesi, Mısır’da son eylemlerin arka planını oluşturuyor. Port Said’deki maçta yaşananlar ile ilgili yargılananlardan 21’i hakkında idam cezası verilmesi eylemleri tetikledi. 

Maçtaki ölümlerin ve idam cezasının yarattığı gerginliğe Tahrir Meydanı’yla özdeşleşen toplamsal ayaklanmanın ikinci yıldönümü nedeniyle yapılan protesto gösterileri de eşlik etti.

Mursi’nin karşıtları-muhalefet Arap Baharı olarak anılan olay ve ayaklanmalara ihanet edildiğini, hazırlanan yeni anayasayı kendi çıkarlarını gözetecek şekilde hazırlandığını söylüyor.

En az 50 kişi öldü

Bu ortamda Perşembe gününden bu yana yaşanan çatışmalarda en az 50 kişi polis tarafından katledildi.

Mısır’ın resmi haber ajansı Mena Port Said’de dün gündüz saatlerinde çıkan olaylarda 6 kişinin öldüğünü duyurdu; karanlığın çökmesinden sonraki olaylar sırasında da halk karakollara saldırdı; hastane kaynakları en az bir kişi öldüğünü belirtiyor.

Resmi açıklamalarda polisinde yaralananlar arasında olduğu belirtiliyor.

“Dayanışma ruhu içinde hareket ediyoruz”

İsmaliye’deki bir protestocu olan Halit Ali “Mursi’nin dün ilan ettiği her şeye karşıyız” diyor ve ekliyor: “Sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etti; parlamento dışındayken, muhalefette olduğu günlerde bütün bunlara karşı çıkıyordu; İsmaliye’deki protestocular olarak Port Said ve Süveyş’teki eylemcilerle dayanışma ruhu içinde hareket ediyoruz; onları destekliyoruz.”

Süveyş’teki olaylar sırasında yerel yönetim merkezi saldırıya uğradı.

Tahrir’deki olaylar sırasında bir kişi aldığı kurşun yarası nedeniyle öldü.

Polis amiri rehin alındı

Kahire’deki çatışmalar ve olaylar Nil üzerindeki Kasr Köprüsü üzerinde yoğunlaştı.

ABD Büyükelçili önündeki olaylar sırasında göstericiler oradaki güvenlik operasyonunun sorumlusu olan emniyet amirini rehin aldı.

Polis amiri arabulucusu girişimler sonrasında serbest bırakıldı.

Devlet televizyonu, Port Said’deki olaylarda sadece pazartesi günü yaklaşık 600 kişinin yaralandığını duyurdu.

Kaynak: BBC,euronews

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=kAdwa6ggbwI{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu