Dünya

Mısır’da polis insanları katlediyor!

H.Merkezi: Mısır’ın başkenti Kahire’de kitle ve kolluk güçleri ile arasında çıkan çatışmada eylemcilerden 5 kişi hayatını kaybetti, 2’si polis 8 kişi de yaralandı. 

Kahire’nin kuzeyindeki El-Kalyubiyye ilinin Şubra polis merkezine gece geç saatlerde girmeye çalışan Mısırlılarla polis arasında çatışma çıktı. 

Kalyubiyye Emniyet Müdürü’nün yaptığı açıklamada, Şubra polis merkezi çevresinde yaşanan çatışmalarda 5 eylemcinin hayatını kaybettiğini, 2’si polis 8 kişinin de yaralandığını söyledi. 

Polislerin suçluları kovalarken bir vatandaşı  öldürmesini protesto eden kitle, polis şiddetini kınamak amacıyla emniyet merkezine girmeye çalıştığı belirtildi. 

İskendiriye’de kitle mahkeme binasını ateşe verdi

Ülkenin ikinci büyük şehri İskenderiye’de ise 2011’de sivilleri öldüren polislerin yargılanması sırasında eylemciler ve polis arasında çatışma yaşandı. Polislerin cezalandırılması için adliye önünde yapılan eyleme saldıran polislere halk karşılık verdi. 

1 yıl önce yaşanan bu pratiğin bilincinde olan kitle aynı pratiğin yaşanmaması için mahkeme binasını yaktı.

Mısırlılar, mahkemenin ceza vermekten kaçındığını belirtirken, polis gaz bombası ve plastik mermiyle saldırdı. Bunun üzerine halk taş ve sopalarla polise karşılık verdi. Daha sonra mahkeme binasına akın eden eylemciler, binayı ateşe verdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu