Güncel

“Mürteza Dağ serbest bırakılsın”

H. Merkezi: Türkiye’de hasta tutsakların sayısı artıyor. Hapishane koşulllarında kalamayacak olan ve bu koşullarda tedavisinin mümkün olmadığına dair raporlar olsa da TC, hasta tutsakların tutukluluk halinin devamı yönünde kararlar alıyor.

Mürteza Dağ da bu tutsaklardan biri. Mürteza Dağ, otoimmun hemolojik anemi hastası, yani kan hücreleri kendini yenilemiyor. Kaldığı hapishanede defalarca durumu ağırlaşan Dağ, ailesinin ve avukatlarının yaptığı başvuruya rağmen, Adli Tıp Kurumu’ndan rapor gelmediği için serbest bırakılmıyor. Sağlık durumu ağırlaştığı için hastaneye kaldırılan Dağ, ailesinin yardımı ile ihtiyaçlarını giderebiliyor.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi İstanbul İl Örgütü de; bu hak ihlalini, yaptıkları bir eylemle protesto etti. ESP, hasta tutsak Mürteza Dağ’ın serbest bırakılması talebiyle Adil Tıp Kurumu önünde açıklama yaptı.

“Hasta tutsak Mürteza Dağ serbest bırakılsın” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “Hasta tutsaklara özgürlük”, “ATK elini tutsaklardan çek”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganları atıldı.

Burada, ESP adına açıklama yapan parti yöneticisi Cemil Yıldız, sağlık durumu ağırlaştığı için hastaneye kaldırılan hasta tutsak Dağ’a müdahale edilemediğini, ameliyat için bekletildiğini belirtti. Dağ’ın sağlık durumunun her geçen dakika ağırlaştığını kaydeden Yıldız, Dağ’ın serbest bırakılması için Adli Tıp Kurumu’ndan verilecek raporun beklendiğini hatırlattı.

Hapishanelerde 200’ü ağır olmak üzere 544 hasta tutsağın bulunduğunu kaydeden Yıldız, hasta tutsakların hapishanelerde, insanlık dışı koşullarda ölüme terk edildiklerini söyledi.

Hasta tutsakların kaldırıldığı hastanelerdeki mahkum koğuşlarının da sağlıksız olduğunu ifade eden Yıldız, ölümcül hastalığı olan tutsakların kaderinin adeta Adli Tıp Kurumu’nun vereceği rapora bağlandığını söyledi. ATK’nın siyasi iktidara göre karar verdiğini belirten Yıldız, “Hasta tutsaklar için Adli Tıp Kurumu’ndan çıkacak raporun dayatılması özel ve siyasi bir tutumdur” dedi.

Mürteza Dağ ve tüm hasta tutsakların serbest bırakılmasını isteyen Cemil Yıldız, halkı, hapishanelerden yükselen sese ses vermeye, dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu