Güncel

Muğla’da 1 Mayıs

Muğla: Muğla’da emek örgütleri tarafından örgütlenen 1 Mayıs’ta bizde Partizan ve YDG flamalarıyla HDK bileşeni olarak yer aldık. Stadyum meydanında kitlenin toplanmasıyla başlayan yürüyüş, kışla meydanında son buldu.

Stadyum meydanında başlayan yürüyüş sıralarında HDK bileşenlerinin geçişi sırasında alanda bulunan grup (Eğitim-iş, CHP) ”Ne Mutlu Türküm Diyene” şeklinde ırkçı sloganlar attı

Bundan dolayı kısa süreli bir gerginlik yaşandı. HDK kitlesi bu şovenist yaklaşımı ”Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganlarıyla karşılayarak yürüyüşe devam etti.

Yürüyüş boyunca Partizan kitlesi”Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya”, ”Yaşasın 1 Mayıs”, ”Biji Yek Gulan”, ”Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği”, ”Deniz, İbo, Çayan Savaşa Devam”, ”YÖK, Polis, Medya, bu Abluka Dağıtılacak” sloganlarını coşkulu bir şekilde attı.

Kışla meydanına gelindiğinde eylem konuşmalar, türküler, halaylarla devam etti.

Mitingin sonlarında Milas Düşün Kültür Derneği müzik grubunun seslendirdiği Kürtçe türkü Miting Tertip Komitesi tarafından engellenmeye çalışıldı. Bunun üzerine müzik grubu bu olayı sahnede teşhir etti. Ardından HDK bileşenleri sahneye yürüdüler ve gerginlik yaşandı, daha sonra miting sonlandırıldı.

 

Muğla YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu