Güncel

Munzur Çevre Derneği’nin 6. Genel Kurulu gerçekleşti

Çevre ve doğa mücadelesinde önemli bir yerde duran Munzur Çevre Derneği’nin 6. Olağan Genel Kurulu bugün dernek binasında üye ve misafirlerin katılımıyla gerçekleşti. Belediye -İş 2 No’lu şube Başkanı Hasan Gülüm ve Dernek üyelerinin divanlığında gerçekleşen Olağan Genel Kurul’da ilk olarak Dernek Başkanı Sema Gül bir konuşma gerçekleştiridi. Gül konuşmasında sistematik saldırılarla, sermaye hedefli politikaların hayata geçirildiğini belirtti. “Böylesi bir süreçte kuşkusuz çevre örgütlerinin, yaşam savunucularının önemi ve misyonu daha da artmıştır” diyen Gül, “Adını sayısız direniş ve mücadelelere tanıklık etmiş bir coğrafyadan alan Munzur Çevre Derneği’nin sadece kendi topraklarında değil, ülkemizde ve dünyada yaşam alanlarımıza ve kültürümüze yönelik saldırılara karşı da duyarlılığı ve mücadeleyi de önüne temel görev olarak koymuş bir demokratik kitle örgütü olmuştur” dedi.

Gül’ün ardından Dernek üyeleri Mehmet Ekici ve Pınar Aydınlar’da dikkat çekici konuşmaları ile genel kurulu selamladılar.

Konuşmaların ardından Başta Çernobil katliamında olmak üzere çevre ve deoğa mücadelesinde hayatını kaybedenler, yaklaşan 1 Mayıs vesilesiyle 77 1 Mayıs’ında şehit düşenler için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleşti.

Saygı duruşunun ardından Yöentim Kurulu Faaliyet Raporu okundu. Faaliyet raporunda dikkat çeken Derneği kendi etkinliklerin yanı sıra çoğunlukla diğer çevre dernekleri ve çevre platformları ile ortaklaşması oldu. Kadınların ön planda olduğu Genel kurul’da kadınların çoğunlukta olması dikkat çekici bir olumluluktu.

Raporun ardından Barış sürecinden, Siyanürlü altın aramalara maden ocaklarına ve kadın ve doğa konularına kadar geniş konuşmalar yapıldı.

Konuşmaların bitimiyle verilen kısa aradan sonra oluşturulan yönetim listesi üyelere aktarıldı ve liste oylandı. Oy birliği ile onaylanan liste şöyle :

Hasan Demir

Selvi Dönmez

Hatun Esen

Mehmet Soylu

Yaşa Gül Polat

Yusuf Yerlikaya

Huri Haraç

Nurettin Aydın

Hakan Dermanlı

Etkinlikte Yönetim Kurulu adına Selvi Dönmez yeni döneme ilişkin de bir konuşma yaptı. Dönmez konuşmasında Diğer çevre örgütleri ile çalışmaların daha da boyutlanarak ilerleyeceğini ve çalışmaların çevre mücadelesinde insanlığın örgürleşme mücadelesinin verileceğini söyledi.

Genel kurulda Sinop dernekler Başkanı Mercan Derneği Başkan Yardımcısı ve Dersim Gazetesi de birer konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından genel kurul kapanış konuşmasının ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu