Güncel

Munzur için verilen “Acele Kamulaştırma” kararı iptal edildi

Danıştay, Munzur Milli Parkı’nda planlanan tüm baraj ve HES projelerini iptal etmesinin ardından Munzur üzerinde yapılacak 2 HES’e ilişkin Bakanlar Kurulu’nun verdiği “Acele Kamulaştırma” kararını iptal etti.

H. Merkezi: Danıştay, Munzur Milli Parkı’nda planlanan tüm baraj ve HES projelerini iptal etmesinin ardından Munzur üzerinde yapılacak 2 HES’e ilişkin Bakanlar Kurulu’nun verdiği Acele Kamulaştırma Kararını iptal etti.

Bakanlar Kurulu, 2016’da Munzur Vadisi’nde yapılması planlanan Konaktepe Barajı ve Konaktepe Hidro Elektrik Santrali (HES) I – Konaktepe HES II Projesi için Bakanlar Kurulu’nca Acele Kamulaştırma kararı alındı.

Avukat Barış Yıldırım yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için Danıştay’a başvurdu. Danıştay 6. Dairesi, baraj ve HES için alınan Acele Kamulaştırma kararını durdurdu.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan avukat Yıldırım, Danıştay’ın verdiği kararı teyit ederek konuya ilişkin detaylı bir basın açıklaması yapacaklarını kaydetti.

HES ve barajlar için iptal kararı

Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi’ “üstün kamu yararı” gerekçesi ile 2 Aralık 2018’de Munzur Vadisi Milli Parkı’ndaki tüm baraj ve HES projelerinin iptaline yönelik karar vermişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu