GüncelManşet

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin 1. günü coşkuyla başladı

Dersim: 14. Munzur Doğa ve Kültür Festivali Dersim Merkez’de bugün (31 Temmuz) büyük bir coşkuyla başladı.

Seyit Rıza Parkı’nda başlayan festival program çerçevesinde bir araya gelen kitleye sunucuların Rojava- Kobanê’deki direnişi; İbrahimleri, Denizleri, Mahirleri ve Mazlumları selamlatmasıyla başladı. Ardından devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Festival alanında sık sık “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Diren kazan Partizan” ve “Umut dağlarda Partizanlarda” sloganları atılırken geçtiğimiz Mart ayında polisin attığı gaz bombası sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan için de “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganı atıldı.

Dersim yöresine özgü halk oyunlarını sergileyen halk oyunları ekibi kitlenin yoğun ilgisiyle karşılaşırken ardından sahnede yer alan çocuklardan oluşan müzik grubu Dersim kültürünü yaşatmaları nedeniyle kitle tarafından büyük alkış aldı.

Murat Gök adlı ressam ise İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Sakine Cansız, Mahir Çayan ve Mazlum Doğan’ın resimlerini sahnede müzik eşliğinde çizdi ve resimler halk tarafından sloganlarla karşılandı.

Murat Gök’ün ardından sahneye BDP İl Eşbaşkanı Nurhayat Altun çıkarak Rojava’da süren direnişe selam gönderdi ve Rojava halkının yalnız olmadığını ifade etti. “Kobanê neyse Dersim odur” diyen Altun, özgürlüğün ve eşitliğin temsilcilerinin bugün Kobanê’de olduğunu dile getirdi. Halkların yalnız olmadığını, birlik içerisinde olduğunu belirten Altun 40 yıllık mücadele tarihinin sistemi değiştirecek güce sahip olduğuna dikkat çekti.

“Köye dönüş, öze dönüştür” diyerek Dersim halkını köylerine çağıran Altun, bu toprakların ancak Dersim’le özgürleşeceğini ifade etti.

Altun konuşmasını “İbo’dan, Mazlum’a, Deniz’den Mahir’e devrimciler bize bitmeyen bir roman bıraktılar, bu yarım romanı tamamlamak bize düşüyor” diyerek sonlandırdı.

Dersim Dernekleri Federasyonu başkanı Ali Rıza Kemgöz ise Dersim halkının geçmişten bu yana sistem tarafından yara aldığını söyleyerek, Dersim’in bugün HES’lerle insansızlaştırılmaya çalışıldığını belirtti.

“Dilimiz, kültürümüz, inancımız yok edilmeye çalışılıyor” diyen Kemgöz, Munzur Festivali’nin Dersim’in kültürüne ve değerlerine sahip çıkmak amacıyla gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Munzur Festivali’nin ilk günü Ahmet Aslan, Ferhat Tunç gibi sanatçıların sahneye çıkmasıyla devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu