GüncelManşet

Munzur Vadisi’ne acele kamulaştırma

H.Merkezi: Dersim’de birçok endemik bitkinin ve hayvan türünün bir arada bulunduğu Munzur Vadisi Milli Parkı’na yapılmak istenen üç Hidro Elektirik Santrali (HES) için acele kamulaştırma kararı alındı. Alınan karar dün resmi gazete de yayımlandı.

Dersim’in doğa harikası ve UNESCO listesine alınması talebi bulunan Munzur Vadisi için acele kamulaştırma kararı çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre HES’lerin yapımı amacıyla belirlenen yer ile ada ve parsellerin Hazine adına tescil edilmek üzere Maaliye Bakanlığı tarafından karar altına alınması istendi. Bu talep Bakanlar Kurulu tarafından karar altına alındığı ifade edildi.

 

3 HES projesinin inşasına aralıklarla devam edilmişti

Munzur Vadisi’nde hayata geçirilmesi halinde bölgedeki tür çeşitliliği yok edecek ve doğa tahribatı oluşturacak olan 3 HES için 2011 yılında yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı. Bu karara rağmen bahsi edilen 3 HES projesinin inşasına aralıklarla devam edilmişti.

 

HES projesi büyük hukuksuzluk ve doğa katliamına neden olacak

Geçtiğimiz yıllarda, Munzur Vadisi Milli Parkı UNESCO Uluslararası Kültür Mirası Koruma Listesi’ne eklenmesi için başvuruda bulunulmuştu. Başvurunun bulunmasına ve 1971 yılında Munzur Vadisi içerisinde bulunan 42 bin hektarlık alanın Milli Park ilan edilmesine rağmen HES projelerinin hayata geçirilmesi büyük hukuksuzluk ve doğa katliamına neden olacak.

HES’lerin hayata geçirilmesi durumunda bölge halkının da ciddi derecede olumsuz etkileneceği proje için Resmi Gazete’de yayımlanan şu ifadelere yer verildi: “Tunceli ve Kocaeli illerinde tesis edilecek santrallerin yapımı amacıyla ekli listelere bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların tapuda hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması; adı geçen Bakanlığın 16.11.2016 tarihli ve 31584 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesine göre, Bakanlar kurulunca 28.11.2016 tarihinde karar verilmiştir.” 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu