Manşet

Mursi’nin Sarayı Kuşatma Altında(video)

H.Merkezi: Mısırda devam eden eylemler Mısır egemnlerin korkulu rüyası haline geldi.

Mısır Genelkurmay Başkanının ülkedeki siyasi krizin “devleti çöküşe sürükleyebileceği” uyarısı bunun açık bir kanıtı. Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdul Fettah el-Sisi, farklı siyasi güçler arasındaki mücadelenin devam etmesi halinde, gelecek kuşakların tehlike altına atılacağını açıkladı.

Sisi’nin “uyarıları”na Süveyş Kanalı üzerindeki kentlere asker sevkiyatı eşlik etti. Sevkiyatın, Mısır ekonomisi ve dünya ticareti açısından hayati önem taşıyan suyollarını koruma amaçlı olduğu kamuoyuna duyuruldu. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi; Port Said, Süveyş ve İsmailiye kentlerinde 30 günlük olağanüstü hal ve gece sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Ancak Mısır halkı gece sokağa çıkma yasağına karşı eylemlerini sürüdüryor polisle çatışıyor. Perşembe gününden beri devam eden eylemlerde polisin saldırıları sonucu 50’den fazla insan yaşamını yitirdi.

Uyarı yapan General Sisi, aynı zamanda Mursi’nin seçilmesinden önce ülke yönetimini üstlenen Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nin üyelerinden biriydi.

Mısır’da Cuma akşamı Kahire’deki cumhurbaşkanlığı sarayının çevresinde eylem yapan kitle polisin saldırısına uğradı. Polis kitleye göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla saldırdı, kitlede taş ve molotof kokteyli ile yanıt verdi.

Mısırda muhalifler, Müslüman Kardeşlerin destekdiği Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi 2011’de Mübarek rejimini deviren ayaklanmaya ihanet etmekle suçluyor.

Mursi ise, iddiayı kabul etmezken, yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin devlet kurumlarını korumak için kararlı hareket edeceğini ve ”şiddetin arkasındaki grupların da siyasi hesap vereceklerini” söyledi.

Öte yandan , eylemcilerin ülkenin demokratik seçimle işbaşına gelmiş cumhurbaşkanını sokağın gücüyle devirmeye çalıştıkları savını dile getiren Mursi taraftarları da liderlerini sokakta savunuyor.

Mısır devletinin açıkça destek verdiği Mursi taraftarları muhaliflere saldırıyor. Ancak polisle Mursi taraftarlarının saldırılarına karşın onbinlerce insan sokağa çıkmayı sürüdürüyor.

mısırrCuma günü kentin kuzeyindeki cumhurbaşkanlığı sarayında düzenlenen eylemlerde binlerce kişi ”Git, Git, Mursi” sloganları attı. Çatışmalar sırasında bir kişinin silahlı saldırıda hayatını kaybettiği belirtildi. Mursi’nin ayrılması talebiyle binlerce kişinin toplandığı Tahrir meydanında da zaman zaman çatışmalar yaşandı.

Mursi Tek Adam

Mısır’da yeni protesto dalgası 24 Ocak’ta Kahire’de Mübarek’in devrilmesine yol açan eylemlerin ikinci yıl dönümünde ortaya çıktı ve çok sayıda kente yayıldı. Muhalifler, Müslüman Kardeşler’in bir üyesi olan Mursi’nin yeni bir ”tek adam” modeli dayattığını ve iki yıl önceki ayaklanmanın değerlerine ihanet ettiğini söylüyor. Port Said’de geçen sene oynanan ve 70’ten fazla kişinin polis gözetiminde öldürüldüğü katilamla ilgili yargılananlardan 21’i hakkında idam cezasının verilmesi ve hiçbir polisin yargılanmaması üzerine çatışmalar şiddetlendi.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=HOjzYFL3IS0{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu