Güncel

“Musalla’nın kültürünü, rengini yok etmek istiyorlar”

Mersin/Tarsus: Tarsus’ta Yeşil Mahalle’de (Musalla)’ önceden belirlenmiş evlere 18. madde imar uygulaması başlatılmıştı.

Dün (3 Temmuz) konu ile ilgili panel düzenlendi. Musalla Halk Meclisi’nin düzenlediği panelde Nükleer Karşıtı Platform üyesi Av. Semra Kabasakal, Tarsus Belediye Meclis Üyesi Av. Derya Özinç, Yeşil Mahalle (Musalla) Muhtarı Emrah Kara’nın katılımları ile mahallenin imar planı yasası ile ilgili sorunları dile getirildi.

 

“Bir kişi de mağdur olsa, sorun vardır”

İlk olarak söz alan Av. Derya Özinç, “On kişiden bir kişi mağdur olabilir, bir kişi de olsa sorun vardır” diyerek söze başlarken “mahallenin tümünü karşılarına almak istemedikleri için mahalleyi üçe bölüp tebligat göndermektedirler” dedi.

Ardından eline tebligatın ulaşmadığı mahalle sakinlerine de bir gün tebligatın geleceğini dile getirirken Özinç “Yarın imar projesi içerisinde bulunun ev, dükkan, tarla sahipleri ile toplantı düzenleyebilirler ve bu toplantıda sizlere geçmişte olan yalanlarını dile getirebilirler” dedi.

 

“Göç etmeye zorluyorlar”

Daha sonra söz alan Av. Semra Kabasakal, “18. Madde ile benim olan malı hem dağıtıyorlar hem çalıyorlar hem de dava açmam için ayrı ayrı olan parsellerime ayrı ayrı açmamı istiyorlar” diyerek bilgi verdi.

Belediyenin bu mahalleye yönelik yaptığı tüm çalışmalar açık ve nettir. Bu mahalleyi dağıtmak kültürünü, rengini, dilini, ırkını tamamen dağıtmaktır. Alanlarımızı satmaya ya da göç etmeye zorluyorlar’’ diyen Kabasakal, “İlk dava masrafı 500tl bilir kişi ücreti ise 1.500 TL’dir. Kazanıldığı takdirde ödenen para geri dönecektir. Ve açılan davada imar durdurulacak.

Muhtar Emrah Kara ise “Benim muhtar olmamdaki tek gaye işte buydu. Mahallenin sıkıntıları benim de sorunumdur. Ve bu bağlamda elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu