Güncel

Mustafa Koçak’ın ailesi, acil tahliye talebiyle hapishane önünde nöbete başladı

Adil yargılanma talebiyle girdiği ölüm orucunda işkence ve zorla müdahaleye maruz kalan Mustafa Koçak’ın ailesi tahliye talebiyle Kırıklar Hapishanesi önünde nöbete başladı

267 gündür ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’ın ailesi tahliye ve adalet talebi ile Mustafa Koçak için nöbete başladı. Kınıklar Cezaevi önünde nöbette bulunan Mustafa Koçak’ın kardeşi Mine Koçak süreci gazetemize anlattı.

Mustafa Koçak, itirafçı B.E’nin verdiği ifadeler nedeniyle, öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alanlara “Silah temin etmek” ve “Anayasal düzeni bozmak” iddiasıyla 11 Temmuz 2019 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis aldı.Koçak bunun üzerine adil yargılanma talebiyle  açlık grevine başladı. Açlık grevi eylemini 93’üncü gününde ölüm orucuna çeviren Koçak’a, Şakran 2 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde sürdürdüğü ölüm orucu eyleminin 255’inci günündeyken zorla müdahale edildi. 12 Mart’ta Kırıklar 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’ne götürülen Koçak, 267 gündür eylemini devam ettiriyor.

Evrensel’in haberine göre, Mustafa Koçak’ın zorla müdahale ile hastaneye götürüldüğü süreci kardeşi Mine Koçak, şöyle anlattı: “Ağabeyim hastanede serumları dişleriyle çekti, elleriyle kazıdı. Bunun üzerine halatlar bağlandı, ellerine ve ayaklarına sekizer kelepçe takıldı. Dişleri ile çıkarmaya çalıştığında boynuna da kelepçe takılıp halatlar bağlandı. 5 günlük işkencenin sonunda ise kendisine ‘Seni farklı bir hastaneye sevk ediyoruz’ denilerek ağabeyimi Şakran’dan gözlerimizin önünde iki ambulans ile kaçırdılar. Hastane adı altında 5 günlük dışkısıyla Kınıklar 1 nolu F tipine sürgün ettiler.”

“Bu şartlarda yaşaması mümkün değil”

Ağabeyinin vücut direncinin düştüğünü ifade eden Koçak, “Genel olarak cezaevlerinde zaten ambulanslar korona virüs nedeniyle sürekli çıkarılıyor buradan. Benim ağabeyim de 267 gündür ölüm orucunda. Vücut direnci düşmüş durumda, en son konuştuğumuzda 30 kiloydu ve daha da verdiğini söylüyor. Bizler ailesi olarak acilen tahliye talebi ile Kırıklar 1 Nolu F tipi önünde 24 saat adalet nöbeti tutuyoruz. Adil yargılanma hakkı kutsaldır bu talep ile ölüm orunca ağabeyim ama artık süreç o kadar ilerledi ki zorla müdahale aşamasında” diye konuştu. Mustafa Koçak’ın sağlık durumunun ciddi olduğunu söyleyen Koçak, “Hem psikolojik hem de cinsel şiddete maruz kaldı ağabeyim, bunu söylemek çok acı. Kendisine copla tecavüz edildi. Artık hapishanede kalamayacak durumda, kendi ihtiyaçlarını zaten gideremiyor. Bu şartlarda burada yaşaması mümkün değil” dedi.

18 Mart günü başlayan nöbetlerinde yaşadıklarını da anlatan Koçak, nöbetin ilk günü basın açıklamasını yapmak istediklerini ancak müdahale ile karşılaştıklarını belitti. Koçak, “Yüzlerce jandarma, çevik kuvvet, TOMA’lar ve biber gazlarıyla bize müdahale ettiler. Gözaltına alındık. Amacımız 1 nolu F tipini protesto etmek değil Şakran’da gördüğü muameleyi anlatmaktı. Onun dışında bugün bariyer çektiler. Bunları yapmaları bizim buradan ayrılmamızı engellemeyecek” diyerek Mustafa Koçak için nöbetlerini sürdüreceklerini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu