Dünya

“Muzaffer Acunbay serbest bırakılsın”

H. Merkezi: 20 Temmuz günü Yunan polisi tarafından “İnterpol’de araması olduğu” gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanan TKP/ML davası eski tutsaklarından Muzaffer Acunbay için ATİK-UPOTUDAK (Uluslar arası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi) tarafından bir açıklama yayınlandı.

1992’de hapishaneye giren ve 2001’de hapishaneden çıkarak irtica eden Acunbay, 2003’te İsviçre’den oturum izni almış ve Acunbay’a bugüne kadar kendisine İnterpol’deki hakkındaki yakalama kararı hakkında bilgi dahi verilmemişti. Yunanistan’a gidene kadar gezdiği hiçbir ülkede bir sorunla da karşılaşmayan Acunbay, seyahat etmek için gittiği Yunanistan’da yanında bulunan Hıdır Gönek ve Mahide Coşkun ile birlikte gözaltına alınarak tutuklandı.

 

“Yunanistan bu keyfiyetçi tutumundan vazgeçmelidir”

Balkan ve Avrupa ülkelerinde, politik mültecilere dönük bir baskı ve sindirmenin olduğu  ortaya çıkmıştır. Bu baskı ve sindirme hareketleri daha çok tutuklama ve sınır dışı etme tehdidiyle kendisini pratik olarak yansıtmaktadır”  diyen ATİK-UPOTUDAK, “Bu keyfiyetçi tutuklama saldırısı nedeniyle, Yunanistan’ın demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine saygılı davranmaya davet ediyoruz” şeklinde çağrı yaptı.

Hiçbir birey politik görüşlerinden dolayı kovuşturmaya, soruşturmaya tabi tutulamaz. Ve hiçbir kimsenin seyahat özgürlüğü kısıtlanamaz” diyen ATİK-UPOTUDAK, tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu