Emek

İnşaat işçileri kazandı

H.Merkezi: Giresun’da TOKİ tarafından yaptırılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin şantiyesinde çalışan işçiler ücretlerini alamadıkları için iki haftalık direnişin ardından ücretlerini aldılar.

İnşaat İşçileri Derneği, 7 haftalık ücretleri ödenmeyen 15 işçinin, 16 gündür direnişte olduğunu ve kazandığını duyurdu.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, “İşçiler, kendileriyle bağlantıya geçtiğimizde, 11 gündür İş Yasası’nın 34. Maddesi gereği ‘çalışmama hakkı’nı kullanıyorlardı. Derneğimiz daha önceki ücret alacakları deneyiminden de faydalanarak işçilerle sürekli iletişim halinde ortaklaşa çalıştı. İşçilerin kimlik bilgilerini alarak gerekli şikayetve talep dosyasını hazırladı, daha sonra firma yönetimiyle bağlantıya geçti. İşçilerin dağılmaması, birlikte durması, kararlı tutum alması dernek yöneticilerinin yaptıkları müzakerelerle birleşince bütün işçiler haklarına kavuştular” denildi.

İnşaat İşçileri Derneği, hak gaspına uğrayan ve özellikle gurbetçi olarak çalışan işçilere seslenerek şunları söyledi; “Ücretlerini alana kadar dağılmamalarını, birlikte durmalarını ve dernekten gerekli desteği istemelerini öneriyoruz. İşverenler işçilerin dağınıklığından faydalanıyor. İşçileri, çalıştıkları firmayla ilgili bilgileri sorun yaşadıkları zaman değil çalışmaya ilk başladıkları günden itibaren öğrenmeleri yönünde teşvik ediyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu