Emek

Nakliyat-iş:“İşçi Kıyımına ve Sendika Düşmanlığına Son”

İstanbul:DİSK Nakliyat-İş üyeleri bugün(01 Şubat) Taksim’deki Fransa Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması yaparak Yurtiçi Kargo/GeoPost şirketlerinin sendika ve işçi düşmanı tutumlarını protesto etti ve işten atılan doksan işçinin işe geri alınmasını istedi.

700 şubesi, 10 bini aşkın işçi çalıştıran ve bugün Türkiye’deki en büyük kargo işletmesi olan Yurtiçi Kargo’nun %25’i Fransız GeoPost şirketine aittir. Yurtiçi Kargo/GeoPost şirketleri sendikaya üye oldukları için İstanbul, Ankara ve Konya’da doksan işçiyi işten çıkartmıştır. Ayrıca sendikaya üye olan işçileri de baskı ve tehdit yoluyla sindirmeye çalışmaktadır. Nakliyat-İş sendikası da bu durumu protesto etmek için son olarak Taksim tramvay durağında toplanarak “Yurtiçi Kargo/Geopost’ta işçi kıyımana son. Yaşasın Yurtiçi Kargo/Geopost direnişimiz!” yazılı pankart ile Fransa Konsolosluğu önüne yürüdü. Konsolosluk önünde DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu Nakliyat-İş adına basın açıklamasını okudu. Küçükosmanoğlu konuşmasında; “Sendikaya üye olduğundan dolayı işten çıkarmalarla birlikte aynı zamanda üyelerimize istifa etmeleri yönünde baskılar yapılmaktadır. Bu baskılar öylesine boyutlara ulaşmıştır ki üye olmadığını belirten işçilere zorla noter tarafından sendikaya üye olmadığına ilişkin ‘ihtarname’ çektirilmektedir” dedi. Konuşmasına; “Ankara’da Meşrutiyet ve Ataç, İstanbul’da Kadıköy Şubelerinde, Çayırova ve Haramidere ile Konya Akatarma Merkezi önünde ki “İşçi Kıyımına ve Sendika Düşmanlığına Son” şiarlı direnişimiz devam ediyor” diyerek devam eden Küçükosmanoğlu baskıların sendikanın örgütlenme çalışmalarını bitiremeyeceğini vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.DSC 0034 Açıklamanın ardından Haramidere, Çayırova aktarma merkezleri ile Kadıköy acentesi önünde direnen işçiler birer söz aldı. İşçiler, Yurtiçi Kargo’daki ağır çalışma koşullarından bahsedip sendika hakları için direneceklerini söylediler.

“Yaşasın Yurtiçi kargo direnişimiz”, “Direne direne kazanacağız”, “Sendika hakkımız söke söke alırız” vb. sloganların sıkça atıldığı eylem, hazırlanan bir dilekçenin Fransa Konsolosluğuna verilmesiyle sonlandı.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=3wxPrd_fln0{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu