Emek

Narlıdere Belediye işçileri eylemdeydi!

İzmir: Geçtiğimiz günlerden Narlıdere Belediyesinde çalışan 17 işçi işten çıkarıldı.
CHPli Belediye Başkanı Abdül Batur fazla işçi olması ve bütçe açığı gibi gerçek dışı gerekçelerle 18 işçiyi işten çıkardı.
Asıl nedenin ise işten çıkarılan işçilerin seçim sürecinde CHP ve Belediye Başkanı Abdül Batur aleyhine kampanya yürüttüğü gerekçesiyle işten çıkarıldığı belirtiliyor.
İşten çıkartılan işçilerin 9’u kadrolu çalışıyor iken 8’i taşeron olarak çalıştırılmaktaydı.
İşçler eylemdeydi!

Narlıdere Belediyesi’ndeki işten çıkarılan işçiler ve yakınları bugün saat 16.30’da Narlıdere belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.
Basın açıklamasını yapan Belediye-İş Sendikası Başkanı Ahmet Mutoğlu; “Emekçilerin hakları gasp ediliyor, emekçiler yoksulluğa sevk ediliyor, emekçiler sudan sebeplerle bahaneler üretilip sokağa atılmaya çalışılıyor. Eğer burada bütçe sorunu var ise 2011 yılında kamuda istihdam ile yasa çıktığında ben işçilerimin boynuna ip geçirttirmem diyen Batur bugün işçileri sokağa bırakmıştır” ifadelerine yer verdi.
İşçiler tarafından basın açıklaması sırasında sık sık “Baskılar Bizi Yıldıramaz” “Direne Direne Kazanacağız” sloganları atıldı.
Yapılan Basın açıklamasından sonra eylem sona erdi.
Bizde Özgür Gelecek olarak işten çıkartılan 2 işçi ile işten çıkarılma süreci hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.
Neden işten çıkarıldığınızdan bahseder misiniz?
Arif:
Nedenini tam olarak bizde bilmiyoruz. 4 Haziran günü bize işimize son verildiği söylendi. Sadece belediyenin bütçesinin yetersizliğinden dolayı işimize son verildiği söylendi. 14 yıllık işçisiyim ben buranın üzerine de burada bir iş kazası geçirdim sağ gözümle göremiyorum. Onun dışında işimize sadık bir insandık nedenin ne olduğunu biz de tam olarak bilmiyoruz.

“seçim sürecinde bağımsız adaya çalışmışız”

Olcay: Gerekçe olarak kağıt üzerinde bizlere gelir gider yetersizliği olduğu söylendi. Yani tasarruf amaçlı işten çıkarıldığımız söylendi ama tabi altında yatan sebepler çok daha farklı sebepler. Mesela benim ÖDP’nin bağımsız adaya çalıştığım söyleniyor, hatta ona çalışırken gizli görüntülerimin çekildiği ve bu yüzden işime son verildiği söyleniyor.
Bundan sonraki süreçte neler yapmayı düşünüyor musunuz?
Arif: Hakkımızı arayacağız. Bizler işten çıkarılmayı hak etmedik, ben 14 senemi verdim bu belediyeye bugüne kadar hiçbir şekilde bir yanlışım olmadı, gereken neyse onu yapacağız. Zaten davalar açılması için gerekli yerlere başvuru yapıldı, aynı zamanda en yakın zamanda açlık grevine başlayacağız bizler hakkımızı alana kadar mücadelemize devam edeceğiz
Olcay: Hepimiz davalarımızı açıcağız. İşe iade davalarımızı açacağız, eylem planımız henüz tam olarak netleşmiş değil ama tabi ki bir eylem planımız olacaktır ve susup bir kenara geçip davanın sonuçlanmasını beklemeyeceğiz.

 Daha önce bir direniş içerisinde yer almış mıydınız?
Olcay: Tabi 5 seneden beri sürekli bir belediyenin bir yıldırma politikası var. 5 yıldan beri oradan oraya sürdürülen bir personelim. Kadın halimle 2 yıl otoparkta çalıştım, tüm yer değiştirilme talebim reddedildi. Kütüphane, otopark, kültür merkezi şeklinde dolaştım durdum sonunda bir bahane buldu ve beni saf dışı bıraktı.
Bir kadın olarak otoparkta çalışmanın sorunlarından bahseder misiniz?
“bir kadın için 2 çok zor yıl geçirdim”

Olcay: 2 yıl otoparkta çalıştım, çok zor 2 yıldı, kadın olduğum için çok sindirilmeye çalışıldım, cinsiyetçi hakaretlere maruz kaldım, üstüme yüründü, otoparkta kendi meclis üyem arabasını üstüme sürdü işimin değiştirilmesi için birçok kez dilekçe verdim, ancak geri çevrildi. Bu kadar şey yaşadıktan sonra birde üstüne ben suçlu oldum, sorunlu personel ilan edildim. Baskılara karşı dik durduğum için kimseyle geçinemez ilan edildim, zor zamanlardı en sonunda bir sürü bahaneyle bugün işten çıkarıldım
Yaşadığım bunca olaydan sonra kesinlikle işimi, hakkımı geri almadan mücadelemi sonlandırmayacağım.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu