GüncelManşet

(Video) “Ne yağmur ne de kar, Topkapı’da direniş var”

İstanbul: İşten çıkarılan 450 Şişecam işçisi, fabrikayı işgal ederek başlattıkları direnişlerini sürdürüyor.

İşten çıkarılan Kristal-İş Sendikası üyesi Şişecam işçilerine, direnişlerinin 11. gününde (7 Ocak) ziyarette bulunan Deri-İş Sendikası yöneticileri, şair Ataol Behramoğlu, IndustriALL (Küresel Sanayi İşçileri Sendikası) ve TEKSİF yöneticileri “ortak mücadele” çağrısında bulundu.

Ne yağmur ne de kar, Topkapı’da direniş var”, “Ölmek var, dönmek yok”, “Biz bir aileyiz, bizi kimse bölemez”, “Yılgınlık yok, direniş var” şeklinde slogan atan işçiler adına ilk olarak Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş bir konuşma yaptı.

Çetintaş, “Biz hiçbir zaman eylemden korkan eylemden kaçan, eylemi örgütlemekten uzaklaşan kurum değiliz. Biz bunları çok yaptık, çok başardık ve bugün de başaracağımıza inanıyorum” dedi.

 

“Bu direniş insan onuru için”

Çetintaş’ın ardından bir konuşma yapan IndustriALL Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan da “Sizlere Küresel Sanayi İşçileri Sendikası’nın 142 ülkeden 700 sendikaya dahil 50 milyon üyesinin selamını getirdim” diyerek sözlerine başladı. Özkan, “Bazıları bu direnişin yalnızca iş, para için olduğunu düşünebilir. Ama bu direniş insan onuru, bu direniş bizim çocuklarımızın geleceği, bu direniş tüm işçi sınıfı için” diyerek Şişecam işçilerinin direnişinin öneminden bahsetti.

 

“Kararlı direnişiniz sermayeye korku saldı”

Özkan’ın ardından bir konuşma yapan Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi; direnişin işçi hareketi üzerine serpilmiş ölü toprağını attığını belirterek, “Geçmişte Şişecam’ın onurlu grevleri olmuştu. Burada direnişleri olmuştu. Sendika yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Ancak Şişecam işçisi onurlu bir şekilde ekmeğine ve sendikasına sahip çıkarak oradaki saldırıları geri püskürttü. Şu aşamada da sendikanızla bütünleşerek bu onurlu, kararlı direnişiniz sermaye yandaşlarına korku salmıştır” dedi.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=Iyo-yTrjRFc{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu