Manşet

Necati Şaşmaz’ı gösterip Nihat Doğan’a razı etmek…

Gezi Parkı direnişi karşısında çaresiz kalan Başbakan Erdoğan, Gezi Park ile ilgili bir heyetle görüştü. Gezi Park ile uzaktan yakından ilgisi olmayanlardan, yani Hülya Avşar, Ajda Pekkan, Necati Şaşmaz, Hasan Kaçan’ın da aralarında bulunduğu bir kısım sanatçıdan oluşturulan bu heyet…

 

Komedi de “durmak yok, yola devam!”

Bu heyet ile Erdoğan arasında yaşanan ve bize komedi olarak yansıyan görüşmenin ardından Oğuz Aral’ın öğrencisi ve Ekmek Teknesi adlı dizideki Heredot karakteri ile sempati toplayan Hasan Kaçan ile yıllardır TV ekranımıza yapışan ve sonunda geçtiğimiz günlerde final yapan Kurtlar Vadisi dizisinin “Türk dünyasını kurtaran kahraman” edalı Polat Alemdar’ı Necati Şaşmaz birer açıklama yaptı.

 

“Ne yapalım ekmek teknesi!”

Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Erdoğan tarafından kendi isteğiyle hipnoz edilmişçesine bir açıklama yapan Hasan Kaçan, Gezi direnişi ile ilgili olumsuz bir şey söyleme kaygısını o kadar açıktan gösterdi ki, etrafa saçtığı çamurla Oğuz Aral’ın kemiklerini sızlattı!

Oğlum sürekli Gezi’ye gidip geliyor. Orada arkadaşları var. 15 gündür orada o çocukların neler çektiğini, neler yaşadığını, banyo yok, yiyecek yok. Korkunç bir şekilde idrar kokuyor, pislik kokuyor. Bir insanın yaşayabileceği durumda değil artık Gezi Parkı. Çevre hassasiyeti olan arkadaşlarımızın da gerekli adımı atmasını diliyorum”!

Kaçan, bahsini ettiği ama gerçekliği olmayan bu belirlemesi ile “ekmek teknesi” AKP’nin ustalaştığı manipülasyon konusunda kaliteli bir örnek yarattı. Kaçan herhalde 11 Haziran günü yaptığı açıklamada “göstericiler sis bombası kullanarak, polisin çok fazla gaz bombası yarattığı izlenimi yaratmaya çalışıyor” diyen İstanbul Valisi Avni Mutlu ile “göstericiler çadırları ateşe verecekti, biz engelledik” diyen Avni Mutlu’nun atası İçişleri Bakanı Muammer Güler’i çok izlemiş olacak!

 

Polat’tan salvolar: Dinle! Aynı dili kullan!

Diğer yanda ne dediğini açıkça anlayamasak da çeşitli yorumlar yaparak izledik Polat Alemdar, aman pardon, Necati Şaşmaz’ın o “babacan” açıklamasını…

Bir kere bile Gezi Parkı’na gidip, o havayı solumamış; üstüne üstlük bu durumdan da oldukça hoşnut olan ve (cümleyi uzatmak pahasına) o heyette neden yer aldığına bir türlü anlam veremediğimiz Şaşmaz “Maalesef Türkiyemiz bunu hak etmiyor demekten başka bir şey söyleyemiyorum. Sanırım bize nazar değdi. Dinleyen bir toplum olmamız gerekiyor, aynı dili kullanmamız gerekiyor” dedi.

Tıpkı kendisinin yaptığı gibi… 11 senedir televizyonun belasını veren dizisindeki kabadayı karakterini (dinine, diline, kültürüne, milletine, vatanına bağlı; aynı zamanda faşist, ırkçı, kadın düşmanı, heteroseksist, mafya…) gerçek hayata uygulayarak cemaatin medya yüzü haline gelen Şaşmaz’ın icraatları tam da betimlediği gibi… Yani cemaatini “dinleyen”, efendileri ile “aynı dili kullanan”…

(Magazinel bir not: Hatırlarsanız 43 yaşındaki Şaşmaz, geçtiğimiz yaz aylarında dizi oyuncusu Nur Fettahoğlu ile birlikteyken cemaatin önderlerinden Kaşıkçı hanedanının 1992’li kızı Nagehan Kaşıkçı ile evlenmiş; bu evliliğe cemaatin karar verdiği belirtilmişti.)

 

Nihat Doğan’a rakip!

Şaşmaz’ın yaptığı açıklamanın özelikle sosyal medyada en çok gündem olan yönü ne demek istediğinin tam olarak anlaşılamaması… Tam da bu yönüyle Nihat Doğan’a benzetilen Şaşmaz’ın konuşmasından:

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Twitter’ımız var, ne güzel imkanlarımız var. Bunlar sayesinde ne güzel bize bilgiler geliyor ama bilgi kirliliği de var. İletişimdeki kopukluğu ancak birbirimize tahammülümüz ile giderebileceğimizi düşünüyorum.

Yani?!

(Bana bakmayın, ben de anlamadım.)

 

Made in Şaşmaz

Bu konudaki düşüncelerimi sayın Başbakanım ile paylaşmak istedim. 10 gün boyunca neler olduğunu anlamak için bekledim. O günden bugüne çok güzel gelişmeler oldu. Sorularımın cevaplarını ancak bugün alabildim.” (Made in Şaşmaz)

Şaşmaz’ın IQ oranını tartışmak “haddimize değil”, yalnız 2 haftadır ülkenin gündemini bu kadar sarsan, hayatı durduran bir gündem ile ilgili “ne olduğunu anlamak” için 10 gün beklemek ne anlama geliyor?

Gezi Parkı’na gittiğime dair bir haber yayınlandı. Ben bunu yapmadım. Oradaki arkadaşların beni taraf etmeye çalışması hiç hoşuma gitmedi. Bu bir mahalle baskısı gibi geldi. O baskının esiri olmak istemedim.” (Made in Şaşmaz)

Valla Gezi direnişçilerine sorsan, her akşam Gezi Parkı’nda seyredilen KEMAL Sunal filmlerinden etkilenerek Şaşmaz’a zaten “sen gelme lan ayı!” gibi “ayıp” bir cümle kurarlardı. Ama büyüklük bizde kalsın, demeyelim.

 

Twitter’da trend topic oldular

Kaçan ve Şaşmaz açıklamalarının ardından Twitter’da trend topic oldular. İntenette yayınlanan o yorumlardan bazıları şöyle:

Semih Saygıner: Hasan Kaçan ve Necati Şaşmaz’ın konuştuğu dili bilen var mı? Hangi ülkenin dili çok merak ettim…!

Ahmet Hakan: Biber gazı mı, necati şaşmaz mı?

Yekta Kopan: Henüz izlememiş olanlara Necati Şaşmaz Show’dan spoiler vermeyelim. Bütün sürprizi kaçar.

Balçiçek İlter: Ben şahsen Necati Şaşmaz’a teşekkür ediyorum… Hakikaten. Havayı dağıttığı, espri yapmamızı sağladığı için, ihtiyaç vardı.Ve gayet ciddiyim

Seyfi Yerlikaya: CNN Türk Hasan Kaçan ve Polat Alemdar’ın açıklamaları için Tercüman tutaydı iyiydi. Bir şey anlamadık. İdrar ve Nazar dışında.

Sermiyan Midyat: Hasan Kaçan özetle şöyle dedi; Ne yapayım abi? Ekmek Teknesi!

Selami İnce: Erdoğan iki haftadır en güçlü silahını kullandı. Necati Şaşmaz. Bunu da atlattık arkadaşlar. Daha kötüsü olamaz

Selami İnce: NECATİ Şaşmaz’ı gösterip Nihat Doğan’a razı etmek.

Ahmet Aziz Nesin: Nihat Doğan senden ricam Necati Şaşmaz’i bir sustur Seni lider yapmayan Çapulcu olsun

Nedim Şener: Bilemediniz penguen belgeselinin kıymetini alın size Necati Şaşmaz. Necati şaşmaz yerine lütfen penguen belgeseli lütfen

Metehan Demir: Polisin Necati Şaşmaz’a susması için Toma ile dalmasından korkuyorum

Behzat Ç.: Necati Şaşmaz’ı anlamak için özel ekip oluşturacağım

Özgür ?: necati şaşmaz’ın basın açıklamasının altyazısı ne zaman düşer?

Redhack: Sifrelenmis Necati Şaşmaz konusmasini biz bile cozemeyiz, dunya teknolojisi halen o boyutta degil, kusura bakmayin lutfen..

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu