Manşet

“Nerede direniş varsa DDSB orada olmalı”

İstanbul: Devrimci Demokrat Sendikal Birlik (DDSB) 31 Mart’ta KESK Konferans Salonu’nda geniş bir toplantı gerçekleştirdi.

Bu toplantıda “İbrahim Kaypakkaya ve İşçi Sınıfı ile 1 Mayıs 2013 konuları olmak üzere iki ana başlık halinde tartışmalar yapıldı.

İlk olarak 1 Mayıs 2013” hakkında genel bir bilgi verildi. Ardından da  teknik hazırlıklar (bildiri afiş, vb.) hakkında konuşuldu.1 Mayıs sürecinde pratik çalışmalar ilgili öneriler sunuldu.

Bu süreçte İstanbul’da çeşitli kitle toplantılarının yapılması önerildi. Daha sonrasında  1 Mayıs sürecinde daha koordineli çalışma hattı izleneceği belirtildi.

 

“DDSB İbrahim’in yolundan ilerlemeli…”

Ardından ikinci konuya geçildi. “İbrahim Kaypakkaya ve İşçi Sınıfı” konusu oldukça tartışmalı geçti. Kaypakkaya’nın düşüncelerinin güncelliği vurgulanırken, onu okuyarak fikirlerini, düşüncelerini  günümüze yansıtmak gerektiğinin önemli olduğuna dikkat çekildi.

Komünist önder Kaypakkaya’nın o dönemde işçi sınıfı hakkında yaptığı tahlillerin günümüzde hala geçerli olduğu ve ondan öğrendiklerimizle sürece yön verilmesi gerektiği söylendi. Kaypakkaya’nın çalışma tarzına ve her katıldığı eylem, her muhabirliğini yaptığı etkinliği devrimci bakış açısıyla değerlendirme örneğinde olduğu gibi yazma ve okuma konusundaki ısrarlı çizgisine dikkat çekildi.

Son olarak “Nerede direniş, mücadele varsa İbrahim oradaydı. İşte bu yüzden derede direniş, mücadele varsa DDSB de orada olmalı “ sözleriyle toplantı sona erdi.

Toplantıda tartışılan konuların ardından direnişte olan işçileri ziyaret etme kararı alındı. Bu direnişlerin ilki şunlar;

* Kuzu Deri direnişi 6 Nisan saat 12.00’de ziyaret edilecek.

* THY direnişi 6 Nisan saat 13:30’da ziyaret edilecek.

 

DDSB’den panel

DDSB, “Örgütsüz, güvencesiz sınıf hareketini nasıl bir sendikal anlayışla örgütleyeceğiz?” sorusuyla “İşçiler Tartışıyor” adında bir panel/forum örgütleme kararı aldı. Sendikalara ve emek örgütlerinin imalarına açık olan forumun tarihi en kısa zamanda belli olacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu