GüncelManşet

“Newroz ateşini sandıklara taşıyarak AKP’yi hayır oylarımızla yakalım! Newroz Piroz Be”

H. Merkezi: Newroz ateşinin bir çok yerde yakılması ile birlikte farklı yapılardan gelen açıklamalar ile Newroz’a katılım çağrısı yapıldı.

Bu açıklamalardan biri de elimize e- posta yoluyla ulaşan TKP/ML’ye bağlı GYDK  ait açıklama oldu. Yapılan açıklamada Newroz’da yakılan ateşin 16 Nisan’da Hayır oyu ile  AKP’yi yakma çağrısı yapıldı.

Demirci Kawa’nın 21 Mart gününün bir direniş geleneği olduğunu dile getiren açıklamada, “Newroz başkaldırı ve özgürlük bayramıdır. Demirci Kawa’nın Asur Hükümdarı zalim Dehag’a karşı başlattığı isyan 2600 yıldır ezilen mazlum halklara yol göstermeye devam ediyor. Bir Kürt olan Demirci Kawa’nın 21 Mart günü tüm insanlığa armağan ettiği bu direniş geleneği, tarihin serüveni içinde sadece Kürtlerin sahiplendiği bir direniş olmaktan çıkarak, tüm Ortadoğu halklarının sahiplendiği bir güne dönüşmüştür” denildi.

İnsanlığın ezen ve ezilenler olarak ayrıştığı günden bu yana, ezenlerin amaç ve hedeflerinin hiçbir zaman değişmediği belirtilen açıklamada, “Lozan’da paramparça edilen Kürdistan toprakları baskıcı ve inkarcı dört devlet; Irak, İran, Suriye ve Türkiye arasında paylaştırılarak bölündü. Türk hakim sınıfları, yarattıkları yeni ulus devletlerinde kendi dışındaki hiçbir ulusa ve ulusal azınlığa yaşam hakkı tanımadı. Türkiye Kürdistanı’nın Türk hakim sınıflarına bırakılmasından hemen sonra, Kütleri bekleyen baskı ve zulüm çok geçmeden uygulamaya kondu” denildi.

Açıklama devamla, “AKP, tüm bu baskıcı ve katliamcı uygulamalarla Kürt Özgürlük Hareketini yok edemeyeceğini biliyor. Kendi ömrünü uzatmak için yeni saldırı planları yapmaktadır. Yanına aldığı faşist ve ırkçı MHP’yle birlikte, mevcut yasalarda değişiklikler yaparak, katliam ve baskılar için daha güçlü yasal zemin oluşturarak saldırılarını tırmandırmak istiyor. AKP’nin 18 maddede yaptığı değişiklikle toplumun önüne koyduğu ‘yeni anayasa’ ‘referandumun’dan çıkacak EVET’le nefes almak istiyor. Başkanlık sistemi denilen devletin yeniden reorganizesini içeren bu değişim, aynı zamanda Türk komprador burjuvazisinin ve toprak ağalarının da bir istemidir. Burjuvazi, yeni Başkanlık sistemiyle devletin daha da baskıcı bir düzeye çekilerek, ulusal ve sınıfsal mücadelenin rahatça bastırılabileceğini düşünmektedir.

AKP, hükümete geldiği 2002 yılından bu yana devletin yeniden organize edilmesi için sürekli çalıştı. AKP, bunu yürürlüğe koymanın en iyi fırsatı olarak da 15 Temmuz 2016 tarihini seçti. Darbe Girişimi sonrası bunu ”Allahın bir lütfu” olarak gören AKP’nin, apar topar ‘Başkanlık Sistemini’ gündeme getirmesi boşuna değildir” dedi.

“Anayasa referandumuna” güçlü bir HAYIR’la karşı konulmuş olduğunu dile getiren açıklamada, AKP’nin bu güçlü karşı koyuştan korkmakta olduğu vurgulandı.

 Açıklama şu şekilde sürdürüldü; “Bunun için Hayır kampanyası yürüten tüm muhalif güçlere saldırmaktadır. HDP Eş Başkanları başta olmak üzere 11 Milletvekilinin yanı sıra, binlerce HDP yönetici ve çalışanı boşuna tutuklanmamıştır. Aynı saldırılar HAYIR kampanyası yürüten tüm devrimci ve ilerici güçlere karşı da devam ediyor.

Yeni bir Newroz’u kutladığımız bu günde, Newroz’un ateşini sandıklara taşıyarak AKP’yi Hayır oylarımızla yakalım. Newroz’un ruhu ve direnişi tüm ezilenlerden, Kürtlerden, işçilerden, kadınlardan, gençlerden bunu bekliyor. Bunu tüm devrimci, ilerici ve yurtsever güçlerle yapacak güçteyiz. Gücümüzü 16 Nisan’da AKP’ye göstereceğiz!

YAŞASIN NEWROZ!

NEWROZ PİROZ BE!

YAŞASIN ULUSLARIN KENDİ KADERLERİNİ TAYİN HAKKI!

KAHROLSUN EMPERYALİZM, FAŞİZM VE HER TÜRDEN GERİCİLİK!

MART 2017

TKP/ML-GYDK “

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu