Manşet

Newroz ateşinin kızıllığında isyana çağrı (Yenilendi Video)

Kartal: 40 yıl önce çakmıştı kıvılcımı Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya!

40 yıl önce Önder yoldaşın çaktığı kıvılcım bugün Newroz’un kızıllığında büyüyor. O kıvılcım bugün bir kez daha yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.

Nerede direniş ve mücadele varsa Kaypakkaya orada yaşıyor!” şiarıyla önümüze koyduğumuz kampanya Gülsuyun’da Newroz ateşiyle başlamış oldu.

24 Mart günü akşam saat 19.00’da Gülsuyu Son Durak’ta Newroz ateşini Kaypakkaya aydınlığında başlatmak için bir araya gelen kitlenin coşkusu görülmeye değerdi.

Newroz zulme karşı isyanın adı; Kaypakkaya’nın direniş çağrısıdır!” pankartı arkasında toplanan Partizan kitlesi büyük bir coşkuyla yürüyüşe geçti. “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganları eşliğinde Son Durak’tan Gülsuyu Meydanı’na doğru gerçekleşen yürüyüşte yol boyunca ajitasyon çekildi. Pankartın en önünde Kaypakkaya’nın resimlerinin yanı sıra karanlığı aydınlatan düşüncelerini temsil eden ardılları meşalelerle yürüdü. 

Yürüyüş boyunca devletin çeteleştirme ve “kentsel dönüşüm” adı altında rantsal dönüşümle mahalleyi teslim almak istediğine dikkat çekildi ve mücadele vurgusu yapıldı.

Çetelerden hesabı Partizanlar soracak”, “Newroz isyan, isyan dağlarda”, “40. yılında selam olsun öndere” vb sloganlar atıldı.

DSC 0034Yürüyüş Gülsuyu Meydan’da Komünist Önder Kaypakkaya şahsında devrim ve komünizm şehitleri için yapılan saygı duruşuyla son buldu. Saygı duruşunun ardından sloganlarla Newroz ateşinin yakılması coşkuyu doruğa çıkardı. Kitle ateşin yakılması sırasında sloganlar atarak mücadele sözü verdi. Daha sonra Partizan adına bir açıklama okundu. Açıklamada mahalleye dönük saldırıların her geçen gün arttığına dikkat çekilerek halka örgütlenme çağrısı yapıldı.

Açıklama; Newroz; Amed zindanlarında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’dan Mazlum Doğan’a, dörtlere uzanan direniş ve zafere; imha, inkâr ve tasfiye saldırırlarına karşı özgürleşmeye yapılmış bir çağrıdır. Amed zindanlarında katledilişinin 40. Yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya direnişe ve özgürlüğe çağırmaktadır!” şeklinde direnişi büyütme çağrısıyla son buldu.

Açıklamanın ardından davul-zurna ile coşkulu bir şekilde halay çeken kitle Newroz ateşinin üzerinden atladı. Zılgıtlarla, halaylarla etkinlik devam ederken Gülsuyu, Gülensuyu Güzelleştirme Derneği adına Ali Şengül, “rantsal” dönüşüm ve devletin mahalleye dönük planları üzerine bir konuşma yaptı. Etkinlik sloganlar eşliğinde son buldu.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=ijNlYgD8W7I&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu