Dünya

NEWROZ KUTLU OLSUN!

NEWROZ PİROZ BE!

KÜRT ULUSUNUN BAŞKALDIRI VE DİRENİŞ GÜNÜ NEWROZ KUTLU OLSUN!

Newroz; Kürt halkının asırlar önce Asur imparatorluğu zalim Dehak’ın zulmüne karşı Devrimci Kawa’nın başını çektiği isyan ateşinin yakıldığı gündür. Asırlar önce zalimleri yok etmek için yakılan bu ateş bugün Kürt ulusuna ilham olmaya devam ediyor. Kürt ulusunun bir direniş bayrağı olan Newroz, Ortadoğu’da yaşayan halkın yeni gün anlamında, baharın müjdecisi gün olarak kutlansa da, tarihsel olarak Kürt ulusunun zalime karşı; başkaldırı, zaferin ve direnişin kutlandığı gündür. Yıllardır insanlık dışı her türlü yöntem kullanılarak imha ve inkâra tabi tutulan Kürtler; direnişin zaferle taçlandığı Newroz’u bugünde zafer günü olarak aynı heyecan ve coşkuyla kutlamaya devam ediyorlar.

Birinci emperyalist paylaşım savaşı sonrası, Lozan’da yapılan anlaşma ile toprakları dört parçaya bölünen Kürdistan; İran, Irak, Suriye ve Türkiye tarafından paylaşılmıştır. Bu dönemde Osmanlı’nın bir devamı olarak kurulan Faşist Türk devleti, o günde bugüne kadar Kürt ulusuna karşı uyguladığı asimilasyon politikasından vazgeçmedi. Varlığı halen inkar edilerek, insanlık dışı şiddet ve katliamlar eşliğinde zorla Türkleştirilmeye çalışılan Kürt ulusu, teslim olmayarak direniş bayrağını göklere çekmeye devam etmektedir.

Bugün Kürt ulusunun ödediği bedel, verdiği onca kan ve can sonucu kazandığı mevziler, Türk devletinin AKP hükümeti tarafında kuşatılmak istenmektedir. Haziran 2011 seçimler öncesinde başlatılan tutuklama furyası, seçimlerde sonra çıtası yükseltilerek muhalefet eden tüm kesimleri içine alarak sürek avına dönüşmüştür. KCK adı altında devam ettirilen operasyonlar; yasal siyaset yapan, BDP’li yöneticiler ve onunla ilişkili olan tüm devrimci, ilerici kesim, kurumlar, dernekler ve sendikaları dalgaları arasına almıştır. Bugüne kadar yürütülen operasyonlarda, milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, hukukçular, gazeteciler, sendikacılar, yazar ve akademisyenler de oluşan toplumun en diri ve dinamik kesimi hedefe konmuştur. Bu yetmiyormuş gibi Wan depremi sonrası halka reva görülen zulüm, Kimyasal silahlarla katledilen gerillalar, kış boyunca devam ettirilen operasyonlar neticesinde Roboski’de yaşanan katliam, timsah gözyaşları dökmeye çalışan AKP hükümetinin son icraatlarıdır.

Gelinen aşamada Kürt ulusuna uygulanan baskı, zulüm ve katliam tüm şiddetiyle devam etmektedir. Bu baskı ve şiddeti göze alarak sokaklara çıkan Kürt halkı bu yılda Newroz’un geleneğine uygun olarak direnişini en üst noktaya çıkaracaktır.  En ufak demokratik hak talebine dahi tahammül göstermeyen Türk devleti, Kürt halkının baş eğmez tutumu karşısında diz çökecektir. Bu baş eğmezlik Türk devletine korkulu rüyası olmaya devam ediyor/edecektir.

ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) olarak; Kürt ulusuna reva görülen bu zulme karşı her zaman olduğu gibi Kürt halkı ile alanlarda olacağız. Varlığı yok sayılan Kürt ulusunun haklı ve meşru talepleri için, isyan günü olan Newroz’u coşkulu, kararlı ve direnişçi bir ruhla selamlıyor, Kürt ulusunun zafer bayramını kutluyoruz.

YAŞASIN KÜRT ULUSUNUN BAŞKALDIRI GÜNÜ NEWROZ!

BIJî BIRATİYA GELAN!

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!

ATİK(Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu