Manşet

Newroz Pîroz Be!

Amed: Newroz kutlaması günlerden beri hem kendim hem Amed hem de Türkiye’nin beklediği gündü. Abdullah Öcalan ile devlet tarafından yapılan görüşmelerden sonra Öcalan’ın açıklaması okunacaktı.

Partizanlar olarak sabahın erken saatlerin Newroz alanına gitmek için yola çıktık. Sabahın erken saatlerinde alana gitmek için binlerce kişinin yollara çıktığını görüyoruz.

Herkesin üzerinde ki sarı-kırmızı- yeşil ve yöresel kıyafetler ilgi çekiciydi. Bizlerde Partizan flama ve üzerinde İbrahim Kaypakkaya ve Mazlum Doğan’ın resimlerinin olduğu pankartlarımızla katıldığımız alanda sabahın 9’u olmasna rağmen alanın dolduğunu görmek şaşırtıcıydı.

Arama noktasında arama yapmak isteyen polis ile yaşanan kısa süreli gerginlik sonrası alana girdik. Şehir dışından gelenler akşam newroz alanında kalmış, sabahın ilk ışıkları ile de 2 milyona yakın insan alana varmıştı.

Alanda elinde A. Öcalan’ın, PKK, PJAK ,PYD ve Kürdistan bayrakları kitle tarafından taşınıyordu. Kimisi halay çekiyor kimi ise ateşten atlıyordu.

Sahnenin karşısına Öcalan ve Agit’in resimleri ve Amed Halk İnsiyatifi’in açıklaması asılmıştı ‘’Başkan özgür olmazsa, barış şaşırır’’. Alan hınca hınç dolmuş kimisi daha içeriye girememiş ve hareket edecek alan yok denecek kadar kalabalık. Niyazi Koyuncu’nun şarkılarıyla coşan kitle sırasıyla konuşmacıları dinledi. Sık sık “Bijî serok Apo” sloganları yükseldi.

Ve Abdullah Öcalan’ın açıklamasını ilk Pervin Buldan Kürtçe okudu. Daha sonra Sırrı Süreyya Önder Türkçe. İnsanlar pür dikkat kesilmiş alanda bir tek duyulan ses, metni okuyan milletvekillerinin sesiydi.

Devletin oyunların en iyi tanığı Kürt halkı bu sürecede temkinli yaklaşıyor. Ve tedirginlik ve kafa karışıklığı Öcalan’nın gönderdiği okunan metinlerle de giderilemedi. Halay ve zılgıtlar sonrası kitle akşamın geç saatlerine kadar dağılmaya başladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu