Manşet

Newroz Zagrosların asi duruşudur!

Amed: Bölgede süren Newroz kutlamaları bugün (20 Mart) Dicle Üniversitesi’nde devam etti. Dicle Üniversitesi Öğrencileri Derneği (DÜÖ-DER) tarafından düzenlenen Newroz kutlamasına yüzlerce öğrenci katıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Newroz’un kutlanacağı alan sarı, kırmızı ve yeşil flamalarla donatıldı. Eğitim, Mimarlık ve Fen Edebiyat Fakültesi kampüslerinde yürüşe geçen öğrenciler birleşip Newroz’un kutlanacağı alana doğru devam ettiler.

Davullarla, zurnalarla, zılgıtlarla Newrozu selamlayan öğrenciler halaya durdular. Eyleme Yeni Demokrat Gençlik de destek verdi.

Canlı bir şekilde geçen geçen Newroz kutlamasında Dicle Fırat Müzik Grubu ve DÜÖ-DER Müzik Grubu’nun seslendirdiği şarkılarla coşkulu anlar yaşandı. Etkinlikte “Bîjî Newroz”, “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak” sloganları ve Çerxa Şoreşê marşı okundu.

 

“İlk şehit Mazlum, son şehit Hacı Zengin..”

ılış konuşmasını yapan BDP milletvekili Emine Ayna kendi üniversite dönemlerinde Newroz kutlamalarının ne zorluklar çekilerek kutlanmaya çalışıldığından bahsetti. İlk Newroz şehidi Mazlum Doğan ve son Newroz şehidi Hacı Zengin‘i anarak konuşmasını bitirdi.

Newroz ateşinin yakılmasından sonra davullar, zurnalar, zılgıtlar dinmeden devam etti. Kutlamada YDG-H ve Öcalan’ın flamaları alanda dolaştırıldı. Öğrenciler Newroz ateşinin üstünden atlayarak 2013 Newroz’unu selamladılar.

 

Resimler için bakınız:

http://ozgurgelecek10.net/foto-galeri.html?func=viewcategory&catid=102

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu