Güncel

Newroz’un bu yılki teması belirlendi

Bu yılki Newroz kutlamalarına dair DTK, DBP ve HDP Eş Genel Başkanlarla Çarşamba günü Diyarbakır’da basın toplantısı yapılacak.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Parti Meclisi (PM), milletvekilleri ve il eşbaşkanları ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) temsilcilerinin Newroz öncesinde yapılacak çalışmalara ilişkin Diyarbakır’da gerçekleştirdiği toplantı sona erdi.

HDP İl Örgütü binasında basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda, bu yılki Newroz kutlamalarının ana teması olarak anadil üzerindeki baskılar, ulusal birlik ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin belirlendiği öğrenildi.

Newroz kutlamalarının startı 11 Mart Çarşamba günü Diyarbakır’da gerçekleştirilecek basın toplantısı ile verilecek. Sur ilçesindeki Demir Otel’de yapılacak basın toplantısına HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, DTK Eş Genel Başkanları Berdan Öztürk ve Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır ile Kürdistani İttifak Çalışması içerisinde yer alan diğer parti temsilcileri katılacak.

Toplantıda ayrıca bugün Ortadoğu’da savaşın derinleşmesinin temel etkenlerden birinin Öcalan üzerindeki tecrit olduğu saptamasında bulunuldu. Bu yönlü olarak ise Newroz sonrasında tecridin kaldırılmasına dönük demokratik kitle eylemlerinin yapılmasının kararlaştırıldığı öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu