Güncel

Ninova ve Gozarto’da insanlık öldürülüyor!

İstanbul: Türkiye Süryanileri Platformu bugün(9 Ağustos) Bakırköy Meydanı’nda Ninova ve Gozarto’da Süryani halkına yönelik saldırıları protesto etti.

Ninova ve Gozarto’da soykırıma izin vermeyeceğiz” pankartının açıldığı eylemde sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Katil IŞİD Ortadoğu’dan defol”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı.

Türkiye Süryanileri Platformu adına basın açıklamasını ise Erhan Metin yaptı. Metin Irak’ın Ninova ve Şigor, Suriye’nin Kobanê ve Filistin’in Gazze bölgelerinde yaşanan katliamlara dikkat çekerek, “Binlerce yıldır o topraklarda yaşayan Süryani halkı tarihte ilk defa tamamen yurdundan göç etti. 150.000 Süryani insanı Ninova’dan bir anda, can havliyle evini terk etmek zorunda kaldı. 2000 yıldır hiç susmayan kilise çanı sustu, her Pazar yapılan ayinler ilk defa yapılmadı.” dedi.

Geçmişte de Ortadoğu’daki ülkelerde yaşayan Hristiyanlara çeşitli isimler altında faaliyet gösteren cihatçı örgütler tarafından saldırılar düzenlendiğini hatırlatan Metin, “Günümüzde IŞİD terörist örgütü aleni bir şekilde Hristiyan Süryanileri düşman olarak ilan etmiştir.” diyerek 9 Haziran 2014 tarihinde Musul şehtinin ve geçtiğimiz günlerde de Şigor ile Ninova Ovası’nın kontrolünü ele geçiren IŞİD’in başta Hristiyan ve Ezidiler olmak üzere etnik ve dini farklılıklara karşı zulüm yapmaya başladıklarını belirtti.

Son olarak IŞİD ve benzeri güçlerin yaptığı baskı ve insanlık dışı uygulamaları lanetliyor ve nefretle kınayan Metin, defalarca soykırım ve katliamlardan geçirilmiş olan Süryani halkını bir başka soykırımı yaşama tehlikesini durdurmak için birlik halinde mücadele etmeye ve sesini  dünya kamuoyuna duyurmaya çağırdı.

Ayrıca Meydan’da Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim standı bulunurken, stant çevresinde bulunan kitlenin Türk Marşı söylemeleri ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganını atmaları üzerine Süryaniler “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını attılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu