GüncelManşet

Nisan Yayımcılık’tan yeni bir kitap |Bütün Sıfatlarıyla Devlet

Nisan Yayımcılık, araştırmacı-yazar Cafer Demir tarafından hazırlanan devlet konulu yeni bir çalışmayı okurlarıyla buluşturuyor.İstanbul: 20 Nisan’dan itibaren kitapevleri ve Nisan Yayımcılık irtibat bürolarından yer alacak olan kitapta yayınevinin önsözü şu şekilde:

Marx’a göre, devlet, bir sınıf egemenliği organı, bir sınıfın bir başka sınıf üzerindeki baskı organıdır; sınıflar arasındaki çatışmayı hafifleterek, bu baskıyı yasallaştırıp pekiştiren bir “düzen”in kurulmasıdır. Devletin sınıflararası çelişkilerin uzlaşmazlığının bir sonucu olarak meydana geldiği gerçekliği unutulduğu an, devrim ve demokrasi mücadelesinin girdapları arasında boğulunulacağı açıktır.

Bu sebeple devlet tanımlamasının, devlet felsefesinin sıkça incelenmesi, araştırılması ve güncel devlet deneyimleriyle bütünleştirilmesi önemli bir araştırma alanı anlamına gelmektedir. Daha önce Dersim Katliamı, Kemalizm ve demokrasi sorunu gibi çeşitli konular üzerine araştırmalarıyla tanınan ve aynı zamanda roman ve öykü alanında da üretimleri bulunan araştırmacı-yazar Cafer Demir, bu kitabında “devlet”i inceliyor, Türkiye Cumhuriyeti devletinin “deneyimlerinden” örneklemelerle güncel bir tariflemeye girişiyor.

Keza daha önce çeşitli ürünleri yayınevimiz tarafından hazırlanan Demir de, kitabı için “Gerçekten de, günlük yaşantımızda modern, sosyal, hukuk, demokratik, laik ve ‘derin’ gibi çeşitli sıfatlarla birlikte kullanmış olsak da, devleti tüm yönleriyle ve yüklendiği temel işleviyle tanıdığımız pek söylenemez” diyerek kitabın hazırlanış amacına ilişkin paylaşımda bulunuyor.

Ülkede faşizmin açık ve yukarıdan aşağıya kurumsal bir şekilde hayat bulduğu ve tüm toplumsal katmanlara sızan yanlarının devlet eli ve desteğiyle ayyuka çıkarılarak ülkenin koca bir açık hapishaneye dönüştürüldüğü bugünlerde “devlet” üzerine yapılan bu çalışmanın önemli olduğunu düşünerek, bizler de Cafer Demir tarafından kaleme alınan “Bütün sıfatlarıyla DEVLET” kitabını okurlarımızla buluşturma görevini seve seve üstlendik.

Sınıfsız ve sınırsız bir dünya özlemini yaşama geçirecek, o büyük düşü gerçekleştirecek mücadeleye katkı sağlaması umuduyla…”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu