Güncel

Nisêbîn’de öğrencilere yönelik hak gasplarına ilişkin soru önergesi

H. Merkezi: Devletin ağır silahlarla ablukaya aldığı ve sokağa çıkma yasağının sürdüğü Nisêbîn’de öğrencilere yönelik de hak gaspları yaşanmaya devam ediyor; HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan konu ile ilgili, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı  tarafından cevaplandırılması üzerine soru önergesi sundu.

Bugüne kadar 1 şehir merkezi ve 7 şehrin 21 ilçesinde onlarca mahalleyi kapsayacak şekilde 61 kez ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının toplamda 733 günü bulduğunu hatırlatan Ayhan, soru önergesinde şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

Nusaybin ilçesinde örgün ve yaygın eğitim kurumlarına kayıtlı öğrenci sayısı ile bu kurumlarda görevli öğretmen ve personel sayısı kaçtır? Bu öğrencilerin ilkokul, ortaokul, lise kademelerine ve sınıflara göre dağılımı açık ortaokul ve liseler ile halk eğitim kurslarına kayıtlı olanlar dahil nedir?

Sokağa çıkma yasağının başladığı tarihten sonra okul kaydını ilçe dışına alan öğrenci sayısı kaçtır? Bu öğrenciler hangi il ve ilçelere nakillerini aldırmışlardır?

Bakanlığınıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmen ve diğer personel yasak süresince hangi işte görevlendirilmişlerdir?

Bakanlığınız tarafından eğitimlerini sürdürmek üzere başka illere gönderilen öğrenci var mıdır? Varsa eğitimin hangi kademesinde kaç öğrenci; hangi illere gönderilmişlerdir?  Çocuklarının başka illerde eğitim alması hususunda ailelerin izni ve bilgisi var mıdır? Ailelerin çocuklarıyla görüşme ve iletişim kurmaları için almış olduğunuz tedbirler nelerdir?

 Nusaybin ilçesinde bakanlığınıza bağlı kaç adet eğitim kurumu vardır? Bu kurumların operasyon yürüten güvenlik güçlerine tahsis edildiğine dair basında yer alan haberler doğru mudur? Doğru ise bu tahsis tarafınızdan mı yapılmıştır?

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yerlerde Üniversiteye giriş sınavı, Açıköğretim ortaokulu ve açık lisesi sınavları ile TEOG sınavlarına girme çağında olan öğrenci sayıları nedir? Yasaklar nedeniyle hem sınavlara hazırlık için gerekli ortamdan yoksun kalma hem de sınava girememe nedeniyle mağdur olan öğrencilerin mağduriyetini gidermek için almış olduğunuz tedbir var mıdır? Varsa bu tedbirler nelerdir?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu