Güncel

İnsan hakları ve kadın örgütlerine Efrîn çağrısı: Bu sessizliğe son verin

Şehba Kantonu’nun yoğun bombardımana tutulmasının ardından göç etmek zorunda kalan Efrînliler için Berxwedana Kampı yöneticilerinden Cihan Muhammed’den çağrı var; “Tüm uluslararası insan hakları, yardım ve kadın örgütlerine çağrımızdır; Bu sessizlikten kendilerini kurtarsınlar. Berxwedan Kampı’na gelip yaşananları yerinde görsünler

H. Merkezi: Lîlav Elî, Tolîn Muhemed’in Jinnews sitesinde yer alan haberine göre; Şehba Kantonu’nda yoğun bombardıman sonucu göç etmek zorunda bırakılan Efrinliler için kurulan “Berxwedan Kampı” kadın ve çocukların özel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. “Berxwedan Kampı yöneticilerinden Cihan Muhammed, “Uluslararası yardım ve kadın örgütleri sessizliklerini bozup gelip yerinde inceleme yapsınlar” dedi.

 

“İnsan hakları ve kadın örgütleri sessiz”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı gruplar, yoğun bombardıman sonucu 18 Mart’ta Efrîn şehir merkezine girdi. “Afrin Kurtuluş Kongresi” adı altında yapılan toplantının akabinde Hatay Valiliği’ne bağlı vali yardımcısı ataması yapılması ve 35 kişilik yeni bir meclis oluşturulması gündeme geldi. Bu gelişmelerle birlikte yüzbinlerce Efrînli, Şehba Bölgesi’ne göç etmek zorunda bırakıldı. Burada halkın ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Efrîn Özerk Yönetimi ve Şehba Kantonu ortaklığıyla “Berxwedan Kampı” inşa edildi. Kamp yönetiminde yer alan Cihan Muhammed, halkın yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, uluslararası insan hakları örgütleri ve kadın örgütlerinin sessizliğini eleştirdi.

 

“700 çadır kurduk”

Halkın direnişine değinen Muhammed, sivil halkın göç etmek zorunda bırakıldığını hatırlatarak, “Katliam ile yüz yüze kalan halk yönünü Şehba Bölgesi’ne döndü. Burada halkın bir kısmı okullarda ve kurduğumuz Berxwedan Kampı’nda kalıyor. Kampta şimdiye kadar 700 çadır kurduk. Çadırlarda tahmini 250 bin kişi kalıyor. Bu sayı ile birlikte ihtiyaçlarda o denli eksik. Tıbbi malzeme, ilaç, elbise ve özellikle kadın ve çocukların özel ihtiyaçları var. Hastalıklar baş göstermeye başladı. Hamile kadınlar ve halen anne sütü içen bebekler var. İnsanlarımızın ihtiyaçlarına yetişemiyoruz. Çünkü sayı çok fazla ve gelen yardımlarda sınırlı sayıda geliyor” şeklinde konuştu.

 

“Efrîn’de yapılan direniş, Şehba’da çadırlarda sürdürülecek”

Olumsuz yaşam şartlarına rağmen halkın komünal yaşam ve direnişine devam ettiğini kaydeden Cihan, “Halk bu olumsuz tabloya rağmen Efrîn’de yaptığı direnişi Şehba’da çadırlarda sürdürmeye kararlı” diye ekledi. Cihan, son olarak da şu çağrıda bulundu: “Tüm uluslararası insan hakları, yardım ve kadın örgütlerine çağrımızdır; Bu sessizlikten kendilerini kurtarsınlar. Berxwedan Kampı’na gelip yaşananları yerinde görsünler.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu