Dünya

Nürnberg ve Augsburg`da İHSAN ELİAÇIK ile Paneller yapıldı!

ATİF e bağlı Güney Almanya Derneklerinden olan,  Nürnberg Dialog der Kultur Derneği ve Augsburg Enternasyonal Kültür Merkezi ” Türkiye’de Son gelişmeler, Emek ve Adalet Mücadelesi” konulu Panelleri  21 Haziran Cumartesi  günü Nürnberg`de, 22 Haziran Pazar günü  de Augsburg`da gerçekleştirdiler.

Nürnberg`de yapılan panele 120 dinleyici, Augsburg’da ise 130 civarında dinleyici katıldı.   Moderatörlüğünü Metin Ayçiçek`in yürüttüğü Nürnberg`deki panele  konuşmacı olarak İhsan Eliaçık (Yazar ve anti-Kapitalist Müslüman Hareketin sözcülerinden), Metin Kayaoğlu (Teori ve Politika dergisi yazarı )  ve  Mahmut Özkan (ATİK Temsilcisi) katıldı.

Moderatörlügünü Mahmut Özkan`ın yaptığı,  Augsburg`daki Panelde  ise, konuşmacılar olarak İhsan Eliaçık, Metin Kayaoğlu ve Ufuk Berdan ( ATiF Temsilcisi ) yer aldı.

Gerçekleşen panellerde  Rojova, IŞİD in yaptığı katliamlar, Demokratik İslam Konferansı,  İslamın ve Müslümanlığın Türkiye’de ve Dünya’da  nasıl algılandığına ilişkin değerlendirilmelerde bulunuldu, Türk devleti ve AKP hükümetinin faşizan uygulamaları, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, sürecin görevleri,  ezilenlerin birlikte  mücadele olanakları ve ittifaklarına ilişkin,  tartışma ve değerlendirmeler  yapıldı.

Gezi isyanı ile birlikte ortaya çıkan ve tüm ezilen toplumsal muhalif dinamiklerin birlikte davranabilme ve ortak hareket etme kültürünü geliştirmek gerektiğine dikkat çekildi.

Dinleyici kitlenin yoğun ilgi ve merakı, sorulan sorulara verilen cevaplarla giderilmeye çalışıldı. Farklı görüşlerin ve önermelerin yapıcı bir şekilde tartışılması, düşünsel dünyalarda bilinenlerin yeniden sorgulanması yönünde olumlu bir işlev gören panellerin, Eylül ayı içerisinde de İhsan Eliaçık’ında katılımıyla Mannheim, Frankfurt ve Duisburg`da yapılmaya devam edileceği belirtildi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu