Kadın

Nurcan Arslan | Nurcan’ı katleden erkeğe “iyi hal” indirimi uygulandı

Nurcan’ı katleden Abdullah Melih Barış’a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, “iyi hal” indirimi uygulayarak cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi.

H. Merkezi: İstanbul Küçükçekmece’de 30 Ocak 2016’da, Tokat’ın Almus ilçesi Kurtuluş Mahallesi muhtarı Abdullah Melih Barış tarafından katledilen Nurcan Arslan davasının karar duruşması, Bakırköy Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, sanık Abdullah, Nurcan’ın aile avukatları ile ailesi ve çok sayıda kadın katıldı. Duruşma sanık avukatının davadan ayrıldığını duyurduğu dilekçenin okunması ile başladı. Abdullah’ın cezaevinden gönderdiği dilekçe de okunurken, savcının önceki mütalaasındaki ağırlaştırılmış müebbet istemine itiraz etti.

 

 

Savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi

Sanık Abdullah’ın diğer avukatı Mehmet Resul’un gelmesi için beklenilen sürede, savcı mütalaasını verdi. Savcı, sanığın “kasten ve planlı öldürme” suçunu işlediğini ifade ederek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini istedi. Sanık avukatının da gelmesinin ardından Nurcan Aslan’ın avukatları esasa ilişkin görüşlerini açıkladı. İlk olarak konuşan Avukat Gülhan Kaya, sanığın Nurcan’ı sosyal hesabını ele geçirdiğini ve arkadaşlarını tehdit ettiğini belirterek, “Bu dava diğer kadın katliamlardan farksız değil. Bu ülkede biliyoruz ki katil erkekler kadınları öldürmeden internetten ne kadar ceza alacağını hesaplıyor. Bu sanık da aklı dengesinin yetersiz olduğunu iddia etti. Böyle olmadığı ortaya çıktı. Kesinlikle haksız tahrik indirimi yapılmamalı. Ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmalı” dedi.

 

Narcan’ı katleden Abdullah’a “İyi hal” indirimi

Ardından savunması alınan Abdullah ise tehdit edildiğini öne sürerek, 15 yıldır bipolar bozukluğu yaşadığını ve tedavi gördüğünü ifade ederek kendini aklamaya çalıştı. Avukatı Mehmet Resul da sanığı aklama yoluna giderek cezada indirim alması yönünde savunma yaptı. Mehmet Resul ayrıca dosyanın tekrardan adli tıp kurumuna gönderilmesini istedi. .

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Nurcan’ı katleden Abdullah’a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi ardından “iyi hal” indirimi uygulayarak cezayı müebbet cezasına çevirdi.

Nurcan’ın ailesi kararı “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganı ile protesto etti.

 

“Kararı istinaf mahkemesine taşıyacağız”

Karar sonrası Nurcan’ın ailesi ve avukatları adliye önünde karara tepki gösterdi. Ailesi “Bu nasıl adalet içimiz yanıyor” diye isyan ederken söz alan avukat Gülhan Kaya, sanığın haksız tahrik indirimi almak için çok uğraşmasına rağmen alamadığını ancak iyi hal indirimi aldığını belirterek, “Sanığa iyi hal indirimi uygulanmasını kabul etmiyoruz. Yargı erkekleri cesaretlendiren iyi hal indirimlerini tekrar değerlendirmeli. Kararı istinaf mahkemesine taşıyacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu