Güncel

Nurtepe’de yıkım terörüne protesto

İstanbul: Nurtepe’de 28 Haziran sabahı polis ve zabıta ekiplerinin çeşitli işyerlerine yönelik usulsüz, keyfi yıkımı yapılan bir eylemle protesto edildi.

Gece 03.00 sularında çevik kuvvet ekipleri ana cadde üzerinde aralarında çay bahçesi, manav olmak üzere beş işyerini yerle bir etti. İşyeri sahiplerine herhangi bir tebligat yapılmadan gerçekleştirilen yıkım, mahalle halkı tarafından tepkiyle karşılandı.

Aynı gün akşam 20.30’da Nurtepe kavşağında bir araya gelen mahalle halkı, gerçekleştirilen yıkıma yönelik öfkesini haykırdı. “AKP zulmüne teslim olmayacağız, mahallemize sahip çıkacağız/Nurtepe-Güzeltepe Halkı” yazılı pankart açan kitle, buradan alkış, ıslık ve “Yıkımlara geçit vermeyeceğiz”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarıyla Sokullu Caddesi boyunca yürüdü. Polisin mahalle halkı üzerindeki baskılarını ve büyükşehir belediyesinin keyfi uygulamalarını protesto eden mahalle halkı ”Polis-zabıta terörüne son “yazılı dövizler taşıdı.

Basın açıklaması yıkılan işyerlerinden biri önünde yapıldı. Açıklamadan önce dükkanı yıkılan bir esnaf mahalle halkının birlik ve beraberliğinin önemine dikkat çekti. İşyerinin bir kısmı yıkılan esnaflardan biri tarafından okunan basın açıklamasında, hiçbir haber verilmeden, önceden herhangi bir uyarı-çağrı yapılmadan işyerlerinin gece yıkıldığına değinilerek yaşanan saldırının mahalleye dönük olduğu ve mahalleyi teslim alma politikasının bir parçası olduğuna dikkat çekildi.

Oldukça coşkulu geçen eylemde, mahalle halkının polise yönelik tepkisi dikkat çekerken cadde üzerindeki esnafta yıkımları protesto etmek amacıyla kepenk kapattı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu