GüncelManşet

(Yenilendi)Nurtepe’deki gerginlik Gazi’ye sıçradı

İstanbul: Gazi Mahallesi’nde de gerginlik devam ediyor. Nurtepe’de yaşananlar üzerine HDP ve Özgür Demokratik Alevi Derneği tarafından Gazi Mahallesi’nde yapılan basın açıklamasının ardından Cephe ile YDG-H militanları arasında yaşanan çatışma hali Gazi Mahallesi’nde devam ediyor. Doğal muhabirlerimizden aldığımız bilgiye göre; Şair Abay Lisesi’ninönünde YDG-H ve Gazi Haklar Derneği önünde Cephe militanları silahlı bekleyişini sürdürürken, 4 adet Akrep ve TOMA aracıyla polis lise önünde bekleyen gruba doğru ilerledi.

İsmetpaşa Caddesi’nde yaşanan gerginliğin ardından mahalleye gelen polis her iki gruba da saldırdı! Polis yoğun miktarda gaz atıyor ve silah sesleri duyuluyor.

Saat 17.00 itibariyle aldığımız bilgiye göre polis artık mahallede gruplara saldırmıyor. Aralıklı olarak Cephe militanları ile YDG-H arasında silahlı çatışma devam ediyor.

Saat 19.30 itibariyle aldığımız bilgiye göre ise soyismi Şahinkaya olan ismini öğrenemediğimiz bir kişi polisin attığı gaz kapsülü nedeniyle kafasından yaralandı. Şahinkaya’nın hastaneye kaldırıldığı alınan bilgiler arasında. 

YDG-H: “Mahallelerden çekiliyoruz”

YDG-H İstanbul Basın İrtibat Birimi ise bir açıklama yayınlayarak mahallelerden çekileceklerini bildirdi. Açıklamada “Birimlerimiz yaşanan bu olayların, cumhurbaşkanlığı seçimlerine gölge düşürmek için yapılan oyun olduğunun farkındadır. Bu tür olayların tekrar yaşanmasının ne gibi sonuçlar doğuracağı az çok anlaşılmıştır. Birimlerimiz mahallelerden çekilip bu ırkçıların oyununa gelmeyecektir” sözleri yer aldı.

Ayrıca HDP de bir açıklamayla, taraflar arasında görüş birliği sağlandığını açıkladı. HDP’nin açıklaması şöyle: 

İstanbul Nurtepe’de Salı gecesi yaşanan ve bugün diğer mahallelere de taşınan gerginlikler demokrasi ve halk güçleri açısından kabul edilebilir değildir.

Türkiye’nin demokratikleşmesi mücadelesinde ‘herkes için demokrasi’ talebimiz, aynı zamanda herkesin özgürce siyaset yapması hedefidir. Demokrasi güçleri hiçbir mekanda ve alanda siyaset yasaklarının olmadığı bir Türkiye özlemine sahiptir.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin son aşamasında, herhangi bir provokatif ortamın oluşmasına yol açmamak için, halkımızı, demokrasi ve barış güçlerini sağduyuya davet ediyoruz.

Taraflar arasında yapılan görüşmelerde çatışmalı ortamın ve gerginliğin ortadan kaldırılması konusunda görüş birliği sağlanmıştır.

HDP, barış ve kardeşlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesini sürdürecektir. Bugün siyasi çalışmalar sırasında halk güçleri arasında yaşanacak her tür gerginlik egemenlere yarayacaktır. Demokrasi ve özgürlük mücadelesini sürdürenler arasında bir düşmanlık yaratma doğrultusundaki girişimler bu nedenle de kabul edilebilir değildir.

Bu nedenle, Türkiye’nin her yerinde siyasi çalışmalarımızı sürdürürken, her grup ve bireyin itidalli davranmasını önemsediğimizi ve buna özen göstereceğimizi belirtiyoruz.”

Yapılan açıklamaların ardından Gazi Mahallesi’nde süren gerginlikte düşüş gözlenmezken, iki grup da oldukça kalabalık biçimde bekleyişlerini sürdürüyor. 

Halk Cephesi’nden üyelerine talimat 

 Halk Cephesi ise, dün akşamdan bu süren çatışmalar üzerine tüm üyelerine “talimat” gönderdi.

Halk Cephesi’nin ‘talimatı’ şöyle:
“1- Bizim tarihimiz tertemizdir. Tahriklere, yaralı arkadaşlarımızın üzüntüsüne kapılıp bu tarihi kirletmeye kimsenin hakkı yoktur.

2- Hiçbir cepheli kendini savunmanın dışında sola veya halka fiziki bir saldırıda bulunamaz.

3- Ateşli, yanıcı, patlayıcı silahları sola ve halka çevirenler bizden değildir. Bizim silahımız yalnızca torbacılara, çetelere, katillere yani halk düşmanlarına dönüktür.

4- Sosyal medya denen kirli ortamda bizim adımıza yapılan çetevari, argo ve küfürlü söylemlerin sahipleri bizden değildir. halkınsesi.tv dışında hiçbir sitede yer alan açıklama bize ait değildir.

Biz başka siyasetler gibi ‘kitlemizi tutamıyoruz’ edebiyatına sarılacak bir hareket değiliz. Herkesi bu sorumlulukla hareket etmeye davet ediyoruz.’

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu