GüncelManşet

ÖDAD: “Zulüm iktidarların işine gelecektir”

 

İstanbul: Nurtepe’de dün yaşanan gerginlik, öğlen saatlerinde yeniden başladı. Halk Cephelilerin Vartolular Derneği’ne saldırmasının ardından başlayan gerginlik sonrası mahalleye gelen polisin, TOMA ve akreplerle saldırdığı belirtildi.

Öte yandan BDP İstanbul adlı twitter hesabından yapılan açıklamada, yurttaşların provokasyonlar karşısında duyarlı olması istenildi. BDP İstanbul adlı twitter hesabından atılan twitte “Nurtepe’de Vartolular Derneği’nde oturan üyelerimize Halk Cephesi saldırmış karşılıklı çatışma yaşanmıştır. Çatışma sonrası polis müdahalesi yaşanmıştır. Gerginlik devam etmektedir. Arkadaşlarımızın provokasyonlara gelmeyerek daha sağduyulu davranacaklarından kimsenin endişesi olmasın” denildi.

“Birlik/beraberliğe ihtiyaç var”

Özgür Demokratik Alevi Derneği (ÖADAD) de dün başlayan gerginlik için bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında Demirtaş’a güvendiklerini ve bu nedenle seçimlerde Demirtaş’a oy vereceklerini dile getiren ÖDAD, dolayısıyla Alevilerin yoğun olarak yaşadığı her mahallede stant açıp seçim çalışması yürüteceklerini belirtti. Bu kapsamda dün Nurtepe Mahallesi’nde ÖDAD önünde açılan Demirtaş standına Halk Cephelilerin gerçekleştirmiş olduğu saldırı üzerine başlayan çatışmaya dair seçimlerin stratejik öneminden bahsedilen açıklamada “Bu saldırılar, Ortadoğu’da halklar sınırları kaldırırken mahalle düzeyinde sınırlar konulması kabul edilemez. Bu provokasyondur, kimin değirmenine su taşıdığı açıktır” denildi.

Devamında Alevilerin her zaman zulme karşı olduğunun belirtildiği açılamada “Ayrıca bizleri derinden yaralayan bunu yapanın sol/sosyalist bir çizgide politika yaptığını iddia eden Halk Cephesi olması ve alevi kurumuna yaptıkları saldırıyı ‘Kürtler Alevilere saldırıyor’ diye başka bir provokasyona çekmek istemeleri daha da vahim bir durumdur” denilerek, Halk Cephesi’ne özeleştirel bir şekilde bu tavrından vazgeçmesi çağrısı yapıldı. Ayrıca birlik/beraberliğe ihtiyacın olduğu vurgulanırken diğer örgütlere de sağduyulu yaklaşması yönünde çağrı yapıldı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu