Güncel

Ödemiş’te taşocağına onay çıkmadı

H.Merkezi: İzmir’in Ödemiş İlçesi’nin 6 kırsal mahallesinin ortak yaylası Ayvacık’ta açılmak istenen, ancak köylüler ile çevrecilerin tepkisine neden olan taşocağına Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden onay çıkmadı.

Ödemiş’e 24 kilometre uzaklıktaki kırsal Ardıcak, Mursallı, Günlüce, Çağlayan, Dolaylar ve Çobanlar mahallerinin ortak yaylası olan Ayvacık’ta açılması düşünülen taşocağı tepkilere neden oldu.

Taşocağı açılması planlanan Ayvacık Yaylası’nda, Ödemiş Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği öncülüğünde toplanan yaklaşık 70 kadar çevreci ve köylü, “Suyuma, toprağıma, ormanıma dokunma” yazılı pankart açtı. Ödemiş Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği Başkanı Selahattin Bağlı, bölgeye taşocağı açılması halinde yaylaların yok olacağını çevredeki verimli tarım arazilerinin tozdan üretim yapılamaz hale gelip, su kaynaklarının değişeceğini belirtti. İlk etapta 24 hektarlık, ikinci etapta ise 75 hektarlık bir alanda taşocağı yapılmak istendiğini vurgulayan Bağlı, her hektarda ortalama 100 ağaç olduğu düşünüldüğünde büyük bir ağaç katliamı yaşanacağına da dikkat çekti.

Ödemiş Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği öncülüğündeki tepkiler sürerken bir yandan da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne taş ocağı projesinin durdurulması için müracaatlarda bulunuldu. Köylülerin ve çevrecilerin mücadelesi sonucu taşocağı projesinin durdurulduğu öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu