Manşet

Ölüm evleri can almaya devam ediyor

H. Merkezi: Yüzlerce hasta mapusun ölüm sınırında olduğu hapishanelerde; doktorların hapishaneden çıkması gerektiği yönünde rapor verdiği, Sincan F Tipi Hapishanesi’nde bulunan İrfan Eskibağ isimli hasta mapus 6 Mayıs gecesi yaşamını yitirdi.

Kanser hastası İrfan Eskibağ daha önce kaldığı Bolu F Tipi Hapishanesi’nden 2011 yılında sarılık teşhisi konularak tedavisi için Ankara’ya sevk edilmişti. Sincan 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde kalan Eskibağ’a, Haziran 2011’de pankreas kanseri teşhisi konuldu. 41 yaşında olan ve 10 yıldır hapishanede olan Eskibağ’a ışın ve kemoterapi tedavisi uygulanıyordu.

Yine Sincan 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan mapus A. Hamir Babat’ın gönderdiği mektupta, Eskibağ’ın durumunun kötü olduğu ve son günlerini yaşadığı bildirilmişti. Eskibağ’ın tedavisini yapan doktorlarda hapishaneden çıkması gerektiği yönünde rapor vermesine karşın tahliye edilmedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD)’nin 6 Nisan’da, hasta mapuslara ilikin açıkladığı raporda; hapishanerde 230’u ağır olmak üzere 411 hasta tutsağın bulunduğu ve bu 230 hasta mapusun bir an önce tahliye edilerek tedavilerinin yapılması gerektiği belirtilmişti. Eskibağ’da İHD’nin açıkladığı raporda ki, “ağır hasta” listesinde yer alıyordu.

 

İHD’den sessiz eylem

İHD Ankara Şubesi, Eskibağ’ın ölümünün ardından bugün (7 Mayıs) Meclis önünde ‘sessiz’ eylem yaptı.

Hasta tutsaklar’ın durumuna dikkat çekmek için yapılması planlanan eylem Eslibağ’ın ölümü üzerine sessiz oturma eylemine çevrildi. İHD üyeleri eylemde, “Serbest bırakın” ve “Cezaevleri ölüm evleri olmaya devam ediyor” yazılı pankartlar açtı. Ağızlarını hasta tutsaklar için siyah bandajla kapatan İHD üyeleri eylemde, hasta tutsakların isimlerinin yazılı olduğu dövizleri taşıdı.

İHD adına açıklamayı Ankara Şube Yönecilerinden Adnan Vural yaptı. Vural, Adli Tıp Kurumu’nun öldürmeye devam ettiğini belirterek, “cezaevinde kalabilir” raporundan 3 ay sonra Eskidağ’ın öldüğünü hatırlattı. Sözün bittiği yerde olduklarını söyleyen Vural, “hasta mapuslar serbest bırakılsın” metnini okumayacaklarını söyledi. Vural konuşmasını oturma eylemi yapacaklarını söyleyerek sonlandırdı.

10 dakikalık sessiz oturma eyleminin ardından eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu