Güncel

“Ölüm olursa, halkın öfkesi önünde durulmaz”

Kartal: Bu akşam (9 Kasım) Kartal İstasyonu önünde buluşan Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri, buradan meydana yaptıkları bir yürüyüşle açlık grevlerine sessiz kalınmaması çağrısı yaptı. Eylemde “Eğer ölümler olursa, bu halkın öfkesinin önünde durulmaz” dendi.

12 Eylül’de PKK ve PAJK davası yüzlerce tutsağın başlattığı ve ardından on bin tutsağın katıldığı çlık grevlerinin 59. gününde Kartal İstasyonu önünde biraraya gelen Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri bileşenleri, “Ölüm değil, çözüm” şiarıyla Çarşamba günü gerçekleştirdikleri eylemin ikincisini bugün akşam gerçekleştirdiler.

Aralarında Halkların Demokratik Kongresi Kartal Meclisi’nin de aralarında bulunduğu kitle “Anadil bölmez, çözümsüzlük öldürür”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Susma konuş, ölümleri durdur”, “Anadil haktır, engellenemez”, “Ölüm değil, çözüm istiyoruz”, “Zindanda direnen tutsaklara bin selam”, “Tutsaklara yaklaşım, savaş-barış gerekçemizdir” sloganları eşliğinde biraraya geldi.

Bu sırada kitlenin üzerine içi izmaritli su dolu pet bardak atan bir kişi, provokasyon yaratmak istedi. Ancak kitle “Faşistler halka hesap verecek” sloganı eşliğinde sivil faşistin provokasyonunu boşa çıkardı.

 

“Eğer ölümler olursa…”

İşkencede günlerce, özgürlük mahkumları

Sayısı on binlerce, özgürlük mahkumları

Sizleri tutan onlar, onlara yakın sonlar

Peşinizde milyonlar, özgürlük mahkumları

Kitle hep bir ağızdan “Özgürlük Mahkumları” türküsünü söyledikten sonra yürüyüşe geçti. Zılgıt, alkış ve sloganlarla Bankalar Caddesi’nden yürüyerek Kartal Meydanı’na varan kitle adına açıklamayı Büşra Yıldırım okudu.

Yıldırım’ın ardından bir açıklama yapan BDP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Çakar, “bir diyalogun oluştuğu havası yaratılmasına rağmen bu durumdan bir sonuç çıkmadığını” söyledi.

Vekillerin de açlık grevine başladığını hatırlatan Çakar, yarın (10 Kasım) saat 15.00’te tüm ülkede ve İstanbul’da 32 ilçede (Kartal’da ise Kartal Meydanı’nda) gerçekleştirilecek 1 saatlik sessiz oturma eylemine çağrıda bulundu.

Tek derdimiz, hapishanelerdeki arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin, yoldaşlarımızın ölmemesidir” diyen Çakar, “Eğer ölümler olursa, bu halkın öfkesinin önünde biz duramayız” uyarısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu