Güncel

Ölümsüzlüğünün 40. yılında Kaypakkaya yaşıyor, savaşıyor!

Mersin: Mersin 68’liler Derneği ve HDK’nin düzenlediği İbrahim Kaypakkaya anması 18 Mayıs günü 13.30’da Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

68’liler Derneği Başkanı’nın yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan anma, İbrahim Kaypakkaya şahsında şehit düşen devrimciler için saygı duruşuyla devam etti.

Ardından İbrahim Kaypakkaya’nın siyasal mücadelesini içeren sinevizyon gösterimi sunuldu.

Sinevizyonun ardından konuşmacılar ile birlikte panel gerçekleştirildi.

Panelde, Kaypakkaya’nın Çapa’dan arkadaşı Hikmet Şener, dönem koşullarından ve Kaypakkaya ile yaşadığı anılarından bahsederken ayrıca Kaypakkaya’nın Türkiye devrimci hareketi içerisindeki önemine değindi.

Panele konuşmacı olarak katılan Bertol Doğan ise, sol hareket içerisinde yer yer ortaya çıkan düzen icazetçiliğine ve revizyonizme vurgu yaparak devrimci önderlerin bunlara alet edilmemesi için mücadele çağrısı yaptı. Ayrıca Kaypakaya’nın ideolojisinin güncelliğine vurgu yapan Doğan, Kaypakkaya’nın salonlarda değil, mücadele içinde anılması gerektiğine ve bu oranda anlamlı olduğunu belirti. Bertol Doğan; İbo’nun her koşulda sırtını halka yasladığını belirterek, O’nu diğer devrimci geleneklerden ayıran en önemi özelliklerden birinin de bu olduğunu söyledi.

Anma, panelin ardından gerçekleşen söyleşi ve Partizan, DHF ve HDK adına yapılan konuşmalarla devam etti.

Akabinde anma, şiir ve müzik dinletisiyle sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu