GüncelManşet

Ömerli’de Cihat çağrılı piknik!

H.Merkezi: Musul’u ele geçiren ve devamında da Kobanê’ye yönelik saldırılarda bulunan cihadist örgüt IŞİD’a yakın bazı internet sitelerinden yayınlanan bir etkinlik, dikkatleri yeniden IŞİD’ın İstanbul’da örgütlenmesine çekti.

Daha önce de İstanbul Fatih’de stand açılması, belirli semtlerde dernek kurulması ve Amed’de kitapevi üzerinden örgütlenmesi tartışmaları ile gündemleşen konu, son yayınlanan ve İstanbul Ömerli’de geçen bir video ile yeniden gündemleşti.

Video’daki kitle, topluca namaz kılıyor ardından da yapılan konuşmayı dinliyor. Kalabalığa hitap eden kişi, sık sık “cihad” vurgusu yapıyor. Bu kişinin konuşmasının son bölümünde kullandığı, “Allah’ım cihad eden ve sabreden mücahidlere yardım et, onları zafere ulaştır. Onları koru ve atışlarını isabet ettir” ifadeleri dikkat çekiyor.

Etkinlik, “İstanbullu müslümanlar 2014/1435 Ramazan bayramı namazını düzenlenen bir organizasyonla hep birlikte eda etme imkanı buldular” ifadeleriyle duyuruldu. Kalabalığın Ömerli’de piknik alanında pazartesi sabahı bayram namazı için buluştuğu belirtildi.

Tanrıkulu’ndan soru önergesi

Konu meclis gündemine de taşınırken CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu İçişleri Bakanlığı’na konu ile ilgili soru önergesi verdi.

Tanrıkulu soru önergesinde; “IŞİD terör örgütünün Türkiye uzantısı olduğu iddia edilen gruba İstanbul’da kamp yeri veya yerleri tahsis edildiği iddiası doğru mudur? Bu gurup kimdir? Kimlerden oluşmaktadır?

* İddia doğruysa, IŞİD terör örgütünün Türkiye uzantısı olduğu iddia edilen ‘gruba İstanbul’ da tahsis edilen kamp yerleri nerelerdedir?

* 28 Temmuz 2014 günü IŞİD terör örgütünün Türkiye uzantısı olduğu iddia edilen grubun, yayınlanan fotoğraflardan yüzlerce kişinin katıldığının açıkça görüldüğü üzere İstanbul’da organize ettiği bayramlaşma için kullandığı alan neresidir?

*28 Temmuz 2014 günü IŞİD terör örgütünün Türkiye uzantısı olduğu iddia edilen grubun Türkiye de Cihad ilanında bulunduğu iddiası doğru mudur?

* Söz konusu alan aynı zamanda IŞİD terör örgütü uzantısı grup tarafından askeri eğitimler için de kullanıldığı iddiası doğru mudur?

* Bu grubun bayramlaşma adı altında düzenlediği organizasyon için resmi izin istenmiş midir?

* Hangi yetkililer organizasyon için resmi izin isteğine onay vermişlerdir?

* Bu kişiler neden Bayram Namazı için Camilere gitmeye yönlendirilmemişler de arazide bayramlaşma organizasyonu yapmalarına izin verilmiştir?

* IŞİD terör örgütünün uzantısı grup İstanbul’da Cihad çağrısında bulunduğu saatlerde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ne yapmaktaydı?

* IŞİD terör örgütünün uzantısı grup İstanbul’da Cihad çağrısında bulunurken İstanbul Emniyetine ve Jandarma Komutanlığı’na müdahale etmeyin talimatı verildiği iddiası doğru mudur? Bu talimatı kim veya kimler vermiştir?” sorularını yöneltti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu